parku Poprad - Matejovce, pochádza z druhej polovice štvrtého storočia nášho letopočtu.
Nález titulujú experti ako európsky unikát. "V tomto prípade stojíme pred absolútne výnimočnou šancou vstúpiť do hrobky, ktorá je ešte intaktná. Nechcem dávať ilúzie, že bude plná pokladov, môže byť už dávno vylúpená a prázdna. Nepreháňam, keď poviem, že to najcennejšie, čo sa môže v takýchto prípadoch nájsť, nie sú zlaté misy a poháre či šperky, ale predmety z organických hmôt, ktoré sú samé osebe na tú dobu niečím absolútne výnimočným," uviedol predseda Archeologickej rady Ministerstva kultúry SR Karol Pieta. On bol zatiaľ jediným, ktorý "vliezol do toho bahna". "Mal som možnosť tieto nálezy držať v ruke. Je to veľký pocit človeka, ktorý sa raduje, že stojíme na prahu veľkého objavu," doplnil Pieta.
Dnes podľa neho nie je pochýb, že ide o hrobku, takzvaný dom mŕtvych, pretože hrobky výnimočných osobností sa stavali na spôsob domov. Objekt je zahĺbený do zeme a vo vnútri sa nachádza druhý plášť. "Akoby miestnosť a v nej je posteľ, kde je uložený mŕtvy," konkretizoval Pieta.
Mohylovú stavbu a možno stopy ďalších našli odborníci aj na satelitných snímkach a následne aj v archívnych materiáloch. Tie spomínajú mohylové násypy ešte začiatkom minulého storočia, v minulosti boli dokonca zreteľne viditeľné. "Môžeme predpokladať, aj keď to nie je ešte preverené, že budú aj ďalšie," nazdáva sa Pieta.
Zrubový objekt pochádza podľa expertíz približne z roku 380, pripúšťa sa tolerancia 27 rokov. Objekt je odkazom buď germánskeho kmeňa Vandalov alebo národa, ktorého meno odborníci nepoznajú, ide o takzvanú severokarpatskú skupinu. Datovanie nálezu potvrdila rádiokarbónová aj presnejšia dendrochronologická metóda. Drevený zrubový objekt sa do dnešných čias zachoval aj vďaka zvláštnemu, doteraz neidentifikovanému izolantu. "Bol izolovaný modrou hlinou, drevo sa zachránilo práve vďaka nej," uviedol archeológ Podtatranského múzea v Poprade Peter Roth (na snímke).
Predseda Archeologickej rady si netrúfal odhadnúť, ako dlho bude archeologický výskum na mieste nálezu trvať. "Neviem, čo všetko nás čaká. V tejto chvíli je nález pod vodou, ktorá ho chráni. Keď vodu stiahneme, musíme konať veľmi rýchlo a účelovo, aby sme nález okamžite konzervovali, zabezpečili, aby staré drevá neboli napadnuté modernými hubami," povedal Pieta.
Výskum však neohrozí výstavbu v priemyselnom parku. Spôsob jeho financovania včera schválili na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva popradskí poslanci. V prvej etape združí spoločnosť RoTTel, s. r. o., 44,5-tisíc, mesto dá jednu korunu, v druhej a tretej etape archeologického výskumu poskytne mesto Poprad 200-tisíc a spoločnosť CA.BI 400-tisíc korún. "Mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme kultúrne pamiatky predstavili verejnosti," uviedol primátor Popradu Anton Danko.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš