mestského zastupiteľstva hlavný kontrolór mesta Milan Tkáčik. Na telekomunikačné služby a poštovné pre mestský úrad bolo v minulom roku rozpočtom vyčlenených 5,748 milióna korún. Pracovníci mestského úradu však ušetrili, vyčerpali 5,241 milióna korún. Na mobilné telefóny z nich išlo vyše pol milióna.
Pri telefonovaní na mobily stanovuil primátor Milan Benč (na snímke) mesačné limity pre vedúcich zamestnancov, aj pre ďalších vybraných zamestnancov (spolu 21), a to v rozpätí od 475 do 2 500 korún mesačne. Ročné hovorné na mobilné telefóny v rámci limitov činilo 279-tisíc korún. Evidenciu prekročenia robí odbor hospodárskej prevádzky. Limit primátora mesta je neobmedzený.
Pre každého zamestnanca, ktorý má pridelený mobilný telefón po uplynutí štvrťroka sa vyhotoví doklad, z ktorého je jasné čerpanie hovorného. Prekročenie limitu sa rieši štvrťročne zrážkou zo mzdy pracovníka. "Kontrolou dokladov neboli zistené prípady, v ktorých by prekročenie limitu nebolo zamestnancom uhradené na účet mesta," skonštatoval hlavný kontrolór.
Vybraní pracovníci mestského úradu dostávajú aj paušálne príspevky na mobilné telefóny. Ide o 33 zamestnancov, ktorí súkromné mobilné telefóny využívajú aj na služobné účely. Výška paušálu je pre nich stanovená v rozpätí od 400 do 971 korún. V roku 2005 na paušály pre mobilné telefóny sa použilo 224-tisíc korún. Celkovo sa cez mobily na prešovskom mestskom úrade v roku 2005 pretelefonovalo 503-tisíc korún.
Okrem paušálov a limitov preplácal mestský úrad aj poplatky za používanie telefónnych staníc. Kontrola nezistila žiadne porušenie právneho predpisu, keďže mestský úrad ani žiadny právny predpis v tomto smere nemá... "Vzhľadom na to, že ročne ide na telefóny zhruba pol milióna korún, bolo by vhodné, aby mestský úrad mal normu, ktorá by tieto skutočnosti zohľadňovala," zdôraznil Tkáčik.
Záver z kontroly v máji prerokoval primátor s vedúcou odboru hospodárskej správy mestského úradu. Následne vedenie mesta prijal úlohu vypracovať smernicu primátora pre určovanie paušálov a služobných mobilov. Milan Benč k tomu povedal: "Vedúci pracovníci mestského úradu musia byť dostupní. Máme systém, v ktorom hlavný kontrolór chybu nenašiel. Len sa to robilo podľa dohody vo vedení mesta. Teraz vznikne smernica. Bude to dobré aj preto, lebo po voľbách sa zmení štruktúra na mestskom úrade a veci budú jasné. Nebude sa špekulovať, komu mobil zobrať a komu ponechať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš