všetky mestské umelecké súbory. Na veľkom projekčnom plátne nainštalovanom pred budovou úradu medzi vystúpeniami umelcov premietali ukážky z filmu Obchod na korze. Uplynulo totiž 40 rokov od udelenia amerického Oscara tomuto slovenskému filmu. Slávny film sa nakrúcal v lete roku 1965 práve v Sabinove.
Posledný deň osláv začali Sabinovčania medzinárodným futbalovým turnajom internacionálov nad 35 rokov. V jarmočnom programe tretieho dňa Sabinovského jarmoku vystúpili okrem miestnych umelcov aj ich hostia. Po večernej svätej omši, na ktorej zaspieval detský spevácky zbor Sokolíci z Noweho Saczu v Poľsku, nasledovala nočná šou. Organizátori sústredili návštevníkov Oscarovej noci na námestí pred budovou mestského úradu. Tam sa odohrával celý program. Šou začala vystúpením tanečníkov. Na pódiu pod projekčným plátnom predviedli deti zo Základnej školy 17. novembra írske tance. Folkloristov zastupoval súbor Sabinovčan.
Na scénograficky upravených vozoch sa predviedli miestni umelci. Ako prví ochotníci. Za sprievodu zvukovej nahrávky z úspešného divadelného predstavenia Obchod na korze sa previezli mestom herci Štefan Lipták ako Tóno Brtko a Soňa Bazlerová ako Rozália. Samozrejme, na voze nechýbali ani kulisy z predstavenia. Divákom zhromaždeným na námestí predviedli svoje umenie prostredníctvom alegorických vozov, ktorými prechádzali námestím na hlavnej ulici vedúcej pozdĺž mestského úradu svoje aj ostatné umelecké súbory pôsobiace v meste. Nechýbali ani športovci - karatisti či kynológovia. Záujem vzbudilo chodúľové divadlo. Prostredníctvom veľkého projekčného plátna nainštalovaného pred budovou úradu mohli všetci diváci sledovať priebeh celého pouličného divadla. V závere programu zaspievala z balkóna mestského úradu Pavla Arvayová áriu z opery od Giacoma Pucciniho.
Potom primátor mesta Peter Molčan odovzdal cenu mesta vdove po autorovi novely Obchod na korze Edite Grosmanovej. Na pódiu pod balkónom vytvorili folkloristi zo súboru Sabinovčan držiac v rukách zapálené fakle znázorňujúce sviečky imaginárnu narodeninovú tortu. Sviečky na nej „sfúkla" pani Grosmanová. Bezprostredne po tom pre Korzár povedala: „Pred niekoľkými rokmi ma Slováci zo Slovenska vyhnali. Totiž v deň, keď som sa vrátila z koncentráku domov do Humenného, počula som susedku, ako vraví: Šak ich (Židov - pozn. red.) vecej prišlo, ako odešlo. Teraz som však počas tohto týždňa v Sabinove zažila čosi nádherné. Videla som, ako ma deti počúvajú, keď som im rozprávala o príkoriach páchaných na Židoch počas druhej svetovej vojny. Pomyslela som si, že to je ten pravý materiál, ktorý snáď vyrastie v poriadnych ľudí. Povedala som im: Deti, veď vy ste ma obrátili na pravú vieru."
Cena, ktorú jej venoval primátor mesta, ju potešila. Podľa nej je ešte veľa ľudí, ktorí nad genocídou Židov zatvárajú oči. Preto vyjadrila hlbokú vďaku Sabinovčanom a najmä primátorovi mesta.
Ten vyjadril spokojnosť s vydarenými celotýždňovými oslavami. Podľa neho sa na nich podieľalo vyše sto organizátorov. „Okolo 30-tisíc ľudí počas siedmich dní videlo kultúrno-spoločenské akcie, ktoré sme pripravili. Sme radi, že sa to vydarilo. Berieme to ako určitú satisfakciu, pretože mesto mohlo čosi také pripraviť už skôr, keďže Sabinov je v tomto smere, čo sa týka nakrúcania slávneho filmu, unikátnym."
Nočnú show ukončil ohňostroj. Zábava však nekončila. Nasledovala ľudová veselica na jednom konci mesta a diskotéka na druhom. Mladí ľudia sa zabávali do skorého rána. „Bolo to tu perfektné," povedali nám Eva Palenčárová a Jana Mišenková zo Sabinova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš