volebnej miestnosti krátko po dvanástej hodine dorazil v spoločnosti nevesty Kataríny a vnuka Juraja. Ako nám prezradil i napriek vysokému veku na voľby si vždy nájde čas. Doteraz vynechal iba jedny.
Na otázku prečo sa rozhodol voliť vtipne odpovedal. "Prišiel som pozrieť úradníčky vo volebnej komisii," zavtipkoval tento najstarší Slovinčan. Odpoveď na otázku koho voliť mal zdá sa už dávno zodpovedanú, keďže za volebným paravánom sa zdržal iba pár minút a veľmi svižne vhodil svoj hlas do volebnej urny. Š. Novotný, ešte vždy čiperný Slovinčan si trocha zažartoval a potom rýchlo nastúpil do auta a odišiel.
Víkendových parlamentných volieb sa zúčastnili aj Rómovia z osady v obci Markušovce, kde ich v súčasnosti žije 1 300. Ako nám prezradil Rudolf Horváth, miestny komunitný pracovník, Rómovia už od samého rána postupne chodili do volebnej miestnosti v obci. "Ľudia chcú voliť, no problém je v tom, že nie všetci vedia ako. Keď som sa niektorých pýtal ako volili tak mi povedali, že do urny vhodili lístky dvoch kandidujúcich strán. Vysvetlil som im, že majú hádzať iba lístok jednej strany, ktorú chcú voliť, inak bude ich hlas neplatný. Už pred voľbami sme im vraveli, ako voliť, no myslím si, že nie všetci to pochopili," prezradil R. Horváth.
Práve osady boli počas volebnej soboty pod drobnohľadom aktivistov z Novej rómskej generácie (NRG). Dôvodom bolo monitorovanie situácie v súvislosti s kupovaním hlasov rómskych voličov. Podľa slov Petra Polláka, aktivisti monitorovali situáciu v 30 osadách na celom Slovensku, prevažne v jeho východných častiach. "Niektoré politické strany využívajú praktiky kupovania si rómskych voličov, čo minimálne hraničí s etikou a morálkou. Za podporu svojej strany ponúkajú voličom najmä alkohol a cigarety, ale aj jedlo i kávu. Podľa zistení pozorovateľov z NRG sa kupovania voličov dopúšťajú najmä menšie politické strany. Iba zneužívajú existenčné problémy týchto ľudí na svoj prospech, ale neriešia ich skutočné problémy," uviedol P. Pollák, ktorého sme zastihli v markušovskej osade.
Podľa informácii NRG, ku kupovaniu hlasov rómskych voličov došlo údajne v meste Spišská Nová Ves a v obci Letanovce. Kde neznáme osoby ponúkali Rómom sto korún a fľašu vína za svoj hlas strane Nádej. Za podporu kandidátov Slobodného fóra mali ponúkať rómskym voličom sto korún aj v obciach Bystrany a Žehra. V meste Krompachy zasa prostredníctvom rómskych agitátorov, voličom z miestnej rómskej časti, ponúkal za svoju podporu klobásy, kávu a cigarety aj kandidát SDKÚ. Obyvatelia niektorých rómskych osád však svorne tvrdili, že sa ich nikto nesnažil podplatiť, ani im nikto nedával žiadne dary. Ako na záver P. Pollák dodal, NRG spolu s Občianskym okom (OO) ešte pred voľbami vyzvali všetky politické strany, aby sa pred voľbami a počas nich nedopúšťali neetického kupovania hlasov rómskych voličov. Zo všetkých politických strán na výzvu NRG a OO reagovali iba 4 politické strany. Tie sa zároveň zaviazali dodržiavať Etický kódex vedenia volebnej kampane.
(šim)
Text k foto:
Aj 102-ročný Štefan Novotný vhodil svoj hlas do volebnej urny
Foto: aturoka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš