následky boli naozaj katastrofálne. Dnes túto 57-ročnú Gelničanku musí opatrovať jej 36-ročná dcéra. Akoby nebolo dosť, táto rodina a spolu s ňou ďalší štyria majitelia domov sú kvôli povodniam už dva roky odrezaní od sveta.
Voda im vtedy zobrala most vedúci cez miestny potok. Dnes sú odkázaní na milosť, ochotu a trpezlivosť svojho suseda, cez ktorého dvor a mostík prechádzajú. Títo Gelničania žiadajú mesto, aby situáciu dalo do poriadku. Magistrát však oponuje: všetky mosty v Perlovej doline boli a sú postavené na čierno s výnimkou jediného majiteľa rodinného domu.
Gelničania majú situáciu spred dvoch rokov živo v pamäti. Potok, ktorý tečie tesne pred ich domami bral všetko, čo mu prišlo do cesty, vrátane mostíkov. Voda sa dostala aj do suterénov obytných domov. Ešte horšia situácia nastala po opadnutí vody. Bolo treba naprávať škody, postaviť mosty. Päť rodinných domov je dodnes bez mosta. Problém si s magistrátom pohadzujú ako horúci zemiak. "Mama je zdravotne ťažko postihnutá. Keď príde sanitka, musíme prejsť cez dvor nášho suseda. Problém máme aj s dovezením paliva na zimu, či s vyprázdňovaním žumpy. Podobná situácia je aj so smetnými nádobami. Žiadali sme mesto, aby situáciu dali do poriadku, neuspeli sme. Nechápem ich stanovisko, sme predsa občania Gelnice, všetky povinnosti si plníme. Keď má niečo pre nás urobiť mesto, tak sú samá výhovorka," sťažuje sa nám dcéra M. Korfantovej 36-ročná Anna.
Odpoveď primátorky Gelnice Anny Nemčíkovej znie: "Mostíky nie sú majetkom mesta, okrem toho boli postavené načierno. Obyvatelia Perlovej doliny, ktorí boli postihnutí povodňami dostali určité finančné čiastky." Podľa slov majiteľov rodinných domov, s ktorými sme sa rozprávali, peniaze použili na nápravu škôd priamo v domoch. Na pripomienku, že mosty sú stavané na čierno, najstarší obyvateľ 76-ročný Ján Hunyadi hovorí: "Nie je jasné, komu patril pôvodný most. Stál tu odjakživa, postavili ho majitelia všetkých piatich domov. Neviem tiež presne kedy to bolo, ale asi niekedy za mojich rodičov," vysvetľuje. Podobne ako jeho susedka na invalidnom vozíku aj on má problém s prechodom. Dvor a mostík, ktorí všetci používajú patrí jeho zaťovi. "Potrebujem piesok, čo myslíte, cez koho pozemok mi ho museli priviezť?" kladie tento dôchodca rečnícku otázku. Helena Marcinková má 68 rokov, v rodinnom dome býva sama. Ako nám povedala, povodne a následné problémy s mostom jej poriadne poškodili zdravie. Zaujímavé je, že jej sused nemôže skolaudovať dom. Jednoducho nemá kade priviezť stavebný materiál potrebný na dokončenie domu.
Oslovení majitelia domov nám svorne tvrdili, že do stavby nového mosta na vlastné náklady sa určite nepustia. Poväčšine ide o dôchodcov s nízkymi príjmom. Pre ilustráciu, M. Korfantová poberá dôchodok približne 10 500 korún, sociálne dávky predstavujú 1 400 korún. Jej dcéra Anna poberá opatrovateľský príspevok 2 300 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš