Levoča - Stredná pedagogická škola v Levoči odjakživa patrí medzi školy, ktoré sa tešia vysokému záujmu o štúdium zo strany žiakov končiacich
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
základnú školu. Bohužiaľ, čísla sú neúprosné, nelichotivý demografický vývoj ovplyvnil situáciu aj na tejto škole. Dnes je tu druhé kolo prijímacích skúšok, odbor kultúrno-výchovný pracovník. Druhé kolo sa koná prvýkrát v histórii školy.
Zástupca riaditeľa na tejto škole PhDr. Ľubomír Vira spomína, ako v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia sa na ich školu hlásilo ročne priemerne 500 detí. "Ak k tomu prirátame záujemcov o diaľkové štúdium, evidovali sme aj 800 uchádzačov," upresnil Ľ. Vira. Talentové skúšky sa tu konali celý týždeň, dnes sú to dva dni.
V tomto roku sa prihlásilo na pedagogickú školu 120 detí končiacich základnú školu. Záujem mali o odbor učiteľstvo v materskej škole a vychovávateľstvo. Na samotné skúšky prišlo 106 žiakov. Z toho prijali 68 budúcich učiteliek. Doteraz však už 24 detí oznámilo, že nastúpi na inú strednú školu. Vedeniu školy sa napriek tejto skutočnosti podarilo naplniť kapacitu na sto percent.
Problémy majú v prípade odboru kultúrno-výchovný pracovník. "Zatiaľ sme prijali 15 záujemcov, celková kapacita je však 34 žiakov," vysvetlil Ľ. Vira. Tento odbor vyučujú v levočskej škole šiesty rok. Absolventi sa môžu uplatniť ako programový a administratívny pracovník v kultúrnych zariadeniach, inštitúciách, spolkoch, zväzoch, zariadeniach voľného času.
Momentálne Strednú pedagogickú školu v Levoči navštevuje 355 denných študentov. Na diaľkovom pomaturitnom štúdiu evidujú 42 žiakov.
Mirka Hrivová z Vyšných Hágov je tretiačkou, v čase našej návštevy si zaspomínala, ako sa držala na talentových prijímacích skúškach. "Z hudobnej výchovy sme museli zaspievať desať piesní. Na tabuli boli napísané noty, my sme ich museli vedieť čítať a podľa nich spievať. Dôležité boli aj rytmické cvičenia," popísala nám, ktorá časť skúšok bola pre ňu tvrdším orieškom. Naopak, pre športovo založenú Mirku bola telesná výchova asi príjemným doplnkom. Nečudo, veď táto rodáčka z Vysokých Tatier pravidelne v zime bežkuje.
Michal Kašper je jeden z mála chlapcov, ktorý sa rozhodol pre štúdium na tejto škole. Pre neho bola najťažšia výtvarná výchova. "Stále mi každý prízvukoval, že ak mám problémy s výtvarnou výchovou, nech si nevyberiem tému, kde nie je nutné stvárniť postavy. Ja, ako na potvoru, som si vybral tému - Pani Jeseň," s úsmevom spomína.
V rámci Prešovského samosprávneho kraja je kapacita všetkých gymnázií naplnená na 100 percent. Podobná situácia je aj v prípade stredných odborných škôl. Združené stredné školy sú zase naplnené na 95 percent. Pri stredných odborných učilištiach je situácia naozaj alarmujúca. "Naplnené sú rozdielne, a to od 20 do 80 percent," upresnila hovorkyňa Úradu Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš