Riaditeľ Kúpeľov Vyšné Ružbachy: "Návštevníkom žiadne nebezpečenstvo nehrozí"
Vyšné Ružbachy - Smrť desiatok zvierat má na svedomí obávaný suchý kráter vo Vyšných Ružbachoch. Jeho smrtiace plyny si pravidelne vyžiadajú svoju obeť. Nenadarmo ho miestni nazývajú aj smrtná jama. Vraždiace výpary úradovali aj koncom minulého týždňa, v útrobách krátera zahynulo niekoľko hlodavcov i vtákov.
"V predošlých dňoch došlo k zintenzívneniu výronu oxidu uhličitého z krátera a k zvýšenému úhynu hlodavcov a vtáctva v jeho blízkosti," uviedol Ján Želonka z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Starej Ľubovni. "Jednotka za použitia izolačných dýchacích prístrojov vykopala jamy, do ktorých zabetónovala výstražné tabule so zákazom vstupu a vysvetlením," doplnil J. Želonka. Ako dodal, o pomoc pri ich osadzovaní na prístupových cestách k smrtonosnému kráteru požiadal hasičov zamestnanec kúpeľov, v areáli ktorých sa jama nachádza.
"Návštevníkom kúpeľov žiadne nebezpečenstvo nehrozí," uistil generálny riaditeľ Kúpeľov Vyšné Ružbachy Jozef Mikluš. Suchý kráter si totiž vyberá len zvieracie obete, navyše leží mimo kúpeľných atrakcií.
Zlovestná jama sa vraj prebúdza niekoľkokrát za rok. "Najmä na jar z neho vychádza plyn, ktorý usmrcuje zvieratá. Každoročne tam uhynie niekoľko vtákov," uviedol starosta Vyšných Ružbách Dezider Kilár. Ako dodal, smrť tu našla aj líška či pes. "Vbehol tam a viac nevyšiel," opísal smrtiace účinky plynu D. Kilár. Aj keď oxid uhličitý na ľudí doteraz nezaútočil, starosta tvrdí: "Môže sa stať, že niekto vojde dnu a stratí vedomie..."
Za pravdu mu dáva i lekár. Podľa jeho slov vysoká koncentrácia plynu môže spôsobiť stratu vedomia a viesť k smrteľným následkom i u človeka.
Oxid uhličitý (CO2)
- bezfarebný plyn, skvapalnený pod tlakom
nehorľavý
- vzniká pri spaľovacích procesoch, do ovzdušia sa dostáva sopečnou činnosťou a dýchaním organizmov,
v plynnej fáze je ťažší než vzduch a drží sa pri zemi
- pri uvoľnení tlaku sa rýchlo odparuje; pritom sa ochladí a vytvára uhličitý sneh (suchý ľad)
- pri bežnom tlaku sa nachádza len v tuhom (suchý ľad) alebo plynnom skupenstve
- suchý ľad je veľmi chladný (-78,5°C) a spôsobuje omrzliny
- pri zohriatí prechádza z tuhého skupenstva priamo do plynného
- nie je jedovatý, ale ovplyvňuje srdcový rytmus a frekvenciu dychu, pri vyššej koncentrácii spôsobuje zrýchlené dýchanie a bolesti hlavy
- vysoké koncentrácie môžu vyvolať dusenie, môže dôjsť až k strate pohybovej schopnosti a vedomia
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš