imitáciou svojho predchodcu z konca 16. storočia. Turistom ponúka prostredníctvom jedálneho lístka, vojenského výcviku, či ubytovania v historických stanoch výlet do stredoveku.
„Celý projekt vznikol pred dvoma rokmi celkom nevinne. Najprv sme chceli vymyslieť nejakú akciu v meste, podobnú kežmarským remeselným dňom. Zároveň sme si uvedomovali, že krásny priestor pod ľubovnianskym hradom vie ponúknuť turistom viac než remeslá, a to symbiózu troch kultúr - šľachtickej, meštianskej a ľudovej. K prvej patrí práve historický vojenský tábor, k druhej skanzen a k meštianskej Dom ľubovnianskeho mešťana, ktorý sme dnes (v sobotu, pozn. red) takisto sprístupnili," uviedol na margo vzniku originálnej myšlienky konateľ mestskej eseročky Marmon, ktorá historický tábor prevádzkuje, Pavol Mišenko. Výstavba tábora pohltila približne 7,5 milióna korún, Dom ľubovnianskeho mešťana na námestí v Starej Ľubovni asi 2,5 milióna. Projekt bol financovaný z európskych fondov.
Tábor tvorí takzvaný kapitánsky domček a sociálne zariadenia nevyhnutné pre potreby súčasníkov, no najväčším lákadlom sú historické vojenské stany, v ktorých sa môžu návštevníci počas letných nocí ubytovať. Pre dovolenkárov pripravili pracovníci Marmonu aj programy, v rámci ktorých môžu ochutnať dobové jedlá, vyskúšať si hrnčiarske, košikárske či iné remeslo. V tábore nechýba ani pravá stredoveká krčma, kde sa podáva varené pivo s medom, turisti si môžu pochutiť aj na takzvanom žoldnierskom tanieri. V historickom tábore platí aj dobová mena - Ľubovniansky zlatý, ktorú si v priľahlej zmenárni môžu dovolenkári vymeniť za desať korún.
„Prvé dva mesiace sú už plne obsadené a to ešte nepočítame s náhodnými turistami, ktorí k nám zablúdia z hradu a skanzenu. Takisto ešte nevieme, koľko skupín k nám príde ochutnať stredovekú večeru. Domnievam sa preto, že počas sezóny bude tábor kompletne vyťažený," povedal zástupca prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Peter Burian. Podľa neho prejavujú o pobyty záujem skauti, žiaci základných a stredných škôl a, samozrejme, dovolenkári.
„Toto je iba začiatok, myšlienku budeme rozvíjať ešte ďalej. V rámci štrukturálnych fondov by sme chceli vybudovať poddanskú dedinu, ktorú, predpokladáme, budú využívať solventnejší zákazníci. Pre nich vybudujeme niečo ako zrubové búdky, domčeky. Do dediny chceme situovať aj mlyn a slovanskú saunu. Naše plány počítajú aj so sánkarskou dráhou, lyžiarskymi vlekmi a parkoviskom, ktoré nebude opticky viditeľné," prezradil plány do budúcnosti Burian. Ďalšie investície si podľa jeho odhadov vyžiadajú vyše 50 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš