povrch za zámkovú dlažbu, respektíve vymeniť starý asfalt za nový. Po približne desiatich dňoch stavebník musel práce zastaviť. Chodníky ostali rozkopané bez tvrdého povrchu. Takýto stav predstavuje pre niektorých obyvateľov mesta estetický a užívateľský problém.
Dôvody zastavenia prác nám ozrejmil tatranský primátor Ján Mokoš: „Po začatí prác súd vydal predbežné opatrenie na parcely v Starom Smokovci, na ktorých prebiehala rekonštrukcia. Preto sa nesmie s predmetnými pozemkami nakladať." Rozhodnutie súdu bolo vydané na žiadosť bývalého urbárskeho spoločenstva Millbach, ktoré sa s mestom Vysoké Tatry o vlastníctvo starosmokoveckých parciel sporí.
O rozhodnutí súdu muselo mesto informovať Slovenskú agentúru pre cestovný ruch (SACR), ktorá sa podieľa na realizácii projektu rekonštrukcie chodníkov. „Na základe tohto oznámenia SACR vydala rozhodnutie, že buď sa s Millbachom dohodneme, alebo zastavuje projekt. My sme navrhli, aby sa realizovali aspoň ostatné časti mimo starého Smokovca, kde predbežné opatrenie nebolo vydané. To znamená, že by sa mohlo pokračovať v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese, v Novom a Dolnom Smokovci," povedal primátor Mokoš. SACR nakoniec rozhodla o zastavení projektu ako celku, pretože takto bol schválený.
Výsledkom týchto okolností sú už spomínané rozkopané úseky chodníkov v niektorých mestských častiach. „Tento stav je nevhodný. Aj mne to dosť prekáža, no skôr z estetického hľadiska. Problém majú najmä starší občania, ktorí musia robiť obchádzky napríklad, keď potrebujú ísť do lekárne alebo smerom ku hotelu Odborár," vyjadrila sa k zastaveniu prác obyvateľka Tatranskej Lomnice. „Nie som obyvateľ mesta, ale iba turista. Určite by bolo lepšie, keby už na chodníkoch bol normálny povrch. Na druhej strane dá sa to prežiť," okomentoval situáciu Radoslav Petruňko.
Mesto sa podľa informácií J. Mokoša medzičasom so spoločenstvom Millbach na ukončení blokácie pozemkov v Starom Smokovci dohodlo. „V dohode je aj klauzula, že keby náhodou tieto parcely boli pridelené Millbachu, mesto si ich od neho na pätnásť rokov prenajme. My tam nič nové nestaviame, len opravujeme a rekonštruujeme to, čo už tam je. Sú to len cesty, chodníky a parkové úpravy," dodal J. Mokoš.
Po dohode o skončení blokácie prišli na rad ďalšie administratívne postupy, napríklad na katastrálnom úrade. V týchto dňoch primátor očakáva doručenie podpísaných záložných zmlúv od SACR, po ktorom sa bude môcť pokračovať v projekte. „Ich doručenie je rozhodujúce pre termín merania času, pretože do 24 mesiacov podľa určených podmienok musíme ukončiť tento projekt," doplnil primátor Vysokých Tatier.
Rekonštrukcia chodníkov je jednou z častí väčšieho projektu na obnovu a budovanie mestskej infraštruktúry v hodnote približne 126 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš