Spomínaný pléner je sprievodnou akciou Hrhovských čúd a zábavísk. Hrhovčania sa každý rok pokúšajú o rekord, včera aj dnes šijú košeľu pre obra z 50 metrov plátna.
Ján Školník z Levoče je známy spišský rezbár, v Spišskom Hrhove mal premiéru aj jeho syn Marcel. Pod otcovým dohľadom tvoril študenta. Tmavé drevo z topoľového konára veselému študentovi vytvorilo poriadnu škvrnu na nose. „Je to taký čudný študent. Keby ho videli docenti, iste by ho vyhodili zo skúšok. Keďže sa tu konajú Hrhovské čudá a zábaviská, musíme tvoriť všetko čudné," s úsmevom hovorí mladý rezbár.
Tohtoročné leto je veľmi skúpe na slnečné lúče, možno aj preto mladý rezbár z Betlanoviec Ľubomír Kopčák ml. vyrezával do dreva krásny ružový puk. „Kvety robieva málokto, preto som si vybral tento motív. Ľudské tváre, na to sa zameriava takmer každý rezbár," vysvetľuje nám. Podobne ako Marcel aj 19-ročný Ľubomír tvoril v Spišskom Hrhove po boku svojho otca. Ľubomír Kopčák st. je na Spiši známy výrobou píšťal či fujár. Aj on, podobne ako jeho syn, si zvolil letný motív. „Slnečnice, hrozno, zrno. Tohtoročné leto je také nijaké, tak aspoň letné motívy vyrezávam do topoľového dreva," hovorí Ľ. Kopčák st.
Jozef Chromek z Piešťan si zvolil Madonu s dieťaťom. „Je to symbolické. Spišiaci musia cestovať za prácou, doma ostávajú iba ženy s deťmi," prirovnáva.
J. Školník z Levoče priviezol do Spišského Hrhova aj svoje megadiela. Niekoľko mesiacov venoval výrobe megapostáv, ktoré sú vysoké 2,4 metra. „Ide o rôzne ľudské tváre. Každý človek je jedinečný, nikto na svete nemá navlas rovnaké tvár. Preto som každému môjmu dielu urobil iné uši, nos, vlasy či oči," upresnil J. Školník. Jeho sochy včera poobede aj večer oživovali domáci hudbou a pálenkou. Do centra obce ich priviezol koč s koňmi a potom nastalo pravé spišské krstenie.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš