prípadov, kedy turisti pri pohybe v horskom teréne porušili zákon alebo návštevný poriadok, boli zásahy horskej záchrannej služby hradené z peňazí verejného zdravotného poistenia. Zmena spočíva vo vypustení slovíčka okrem. Splatnosťou od prvého júla si bude každý za záchranné akcie HZS platiť sám. Predpokladá sa však, že turisti budú vo veľkej miere využívať na tento účel špeciálne poisťovacie programy.
Dôvody pre takúto zásadnú zmenu včera v Tatranskej Lomnici objasňoval riaditeľ HZS na Slovensku Jozef Janiga. "Dokazovanie, či zachraňovaný porušil zákon, bolo v praxi veľmi obtiažne. Naši záchranári sa musia primárne venovať ošetrovaniu zraneného. Na zaisťovanie dôkazového materiálu, napríklad fotodokumentáciou nie je čas," vysvetlil Janiga. Podľa neho nový systém prispeje k výchove turistov smerom k prevencii. "Ide nám o vytvorenie primárneho tlaku na ich zodpovednosť,"
Janiga predstavil päť základných druhov problematických situácií, s ktorými bude musieť HSZ počítať. "Postihnutý odmietne udať svoju identitu alebo poskytne falošné údaje. Tieto veci sú protizákonné, tu nastúpi spolupráca s políciou. Ďalej odmietne uhradiť náklady za záchrannú akciu. V tomto prípade nasleduje vymáhanie právnou cestou," uviedol prvé tri príklady riaditeľ HZS.
Podľa Janigu pri záchrane viacerých postihnutých nemusí medzi zúčastnenými dôjsť k dohode, ako si tieto náklady medzi sebou rozdeliť. Smrteľná nehoda predstavuje posledný okruh, kde HSZ predpokladá komplikácie pri vymáhaní platieb. "V tomto prípade nasleduje vstup do dedičského konania. Zo skúsenosti vieme, že tu úspešnosť býva dosť nízka. Je to ale aj neetické, aby sme od zosnulých vymáhali finančné prostriedky."
Slovenské poisťovne v Tatranskej Lomnici včera predstavili pre tento účel novovyvinuté špeciálne poisťovacie produkty. Tie by sa dali rozdeliť do dvoch základných skupín. Niekoľkodňové pre občasných turistov, kde sa denná poistná sadzba bude pohybovať okolo dvadsať korún. Ročné pre náruživejších návštevníkov hôr, u nich je priemerná cena päťsto korún. Sadzby sa zvyšujú približne dvojnásobne pri činnostiach ako horolezectvo, lyžiarske túry v terénnom prostredí, paragliding, jaskyniarstvo a podobne.
Poisťovacie programy jednotlivých finančných domov sa líšia v detailoch. Poisťovňa Generali má stanovený promilový limit na prítomnosť alkoholu v krvi. Alianz-Slovenská poisťovňa je pripravená krátiť vyplatené peniaze podľa stupňa porušenia návštevného poriadku zachraňovanou osobou. Poisťovňa Union je po prehodnotení prvých skúseností pripravená zvýšiť 300-tisícový limit na vyplatenie poistnej sumy. V tom prípade však upozorňuje, že by muselo dôjsť aj k zvýšeniu poistného.
Tento druh poistenia platí iba na územiach v pôsobnosti HZS, ktoré sa v zásade nachádzajú na území hôr. "Keď HZS zasahuje mimo týchto území, napríklad posledne sme mali niekoľko akcií v okolí rieky Poprad, výdavky platí krajský úrad," doplnil J. Janiga.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš