firmou Akerman Advisory Association oznámila úmysel investovať 438 miliónov eur, čo je v prepočte 16,5 miliardy korún. Skupina chce na zelenej lúke v priemyselnom parku Brusník v Spišskom Hrhove (okres Levoča) vybudovať výrobný komplex, ktorý by mal začať fungovať na jar roku 2007.
Ako včera v Prešove uviedol predseda vlády Mikuláš Dzurinda, investor prichádza do Prešovského kraja a plánuje vytvoriť 1040 pracovných miest, čo významnou mierou ovplyvní rast zamestnanosti v regióne. "Uchádza sa aj o štátnu pomoc vo výške 794 miliónov korún na dobudovanie inžinierskych sietí, ktoré bude neskôr využívať región aj budúci investori. Na pomoci sa bude podieľať štát aj región. Tento investor totiž zo 120-hektárového parku obsadí len 21 hektárov, ale celé územie už bude zosieťované a pripravené. Pre nás sú to zo strany investora prijateľné požiadavky, keďže ide o necelých 5 percent z celkovej investície," uviedol M. Dzurinda.
Na otázku, aké sú hranice štátnej podpory a kedy budú podpísané investičné zmluvy, reagoval podpredseda vlády Ivan Mikloš. "Hranica je 22 percent, preto je táto požiadavka prijateľná. Čas tu nehrá úlohu. Ministerstvo hospodárstva sa bude požiadavkami investora podrobnejšie zaoberať a pripraví na podpis investičné zmluvy. Ak budú v poriadku, nebude dôvod nepodpísať ich."
Prezident slovenského projektu Nordman Gerard Henri Leroux pripomenul, že na projekte pracovali dva roky a hľadali vhodnú krajinu v strede Európy. "Pre Slovensko sme sa rozhodli preto, lebo je tu v porovnaní s okolitými krajinami stabilná ekonomika a v agentúre Sario sme našli kompetetných ľudí. To som ešte nezažil a už mám biele vlasy. Spoločne sme našli lokalitu, ktorá zodpovedala našim predstavám a čo je dôležité, našli sme ľudí, čo mali ochotu spolupracovať, aj kvalitnú pracovnú silu," komentoval proces prípravy G. H. Leroux.
Na otázku, čo budú vyrábať, odpovedal, že spoločnosť bude so značkou Nordman vyrábať komponenty do návesov, prívesov a nákladných vozidiel zo sklenených vlákien vystužených polyesterom, ale aj panely, ktoré sa v súčasnosti využívajú pri stavbe lodí ako je napríklad Boeing 737, lietadiel či vlakov. „Tieto materiály sa v Európe začali používať len nedávno, takže prichádzame na Slovensko s inovatívnou výrobou aj produktom a to všetko pri nízkych nákladoch," konkretizoval Leroux.
S plnou výrobou počítajú v roku 2008 a dovtedy plánujú zaškoliť aj všetkých zamestnancov, do čoho plánujú investovať 5 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš