voda ich dom. Materiálne škody im napáchala veľké, zničila im takmer celé zariadenie suterénu rodinného domu. V Haniske bolo zaplavených spolu 89 domov.
P. Mušinka si myslí, že prepich hlavnej cesty v Haniske na konci ulíc, kde končí zástavba, smerom na Kendice pred mostom spolu s protipovodňovými opatreniami by zabránili opakujúcim sa povodniam v obci. Rodinné domy na Lemešianskej ulici v obci totiž postihli veľké záplavy už druhýkrát za posledné dva roky. „Je potrebné vybudovať val od Hanisky až po Prešov. Na riekach, ktoré majú sútok pred Haniskou, čiže Sekčov, Delňa a Torysa by mali byť tak dimenzované prietoky, aby aj tisícročná voda odišla a nenavalila sa na súkromné pozemky a nezatopila rodinné domy," vraví Peter Mušinka.
Dodáva, že starosta obce už roky žiada kompetentných o riešenie tejto situácie. Podľa P. Mušinku je najväčším problémom voda, ktorá sa dostane medzi štátnu cestu a val. Ten vybudovali pri čerpacej stanici odpadových vôd, kde je kanálový zberač. „Tým vlastne uzavreli Hanisku takpovediac do hrádze. Keď sa sem prevalí voda, už nemá kam odtiecť. Preto by na najnižšom mieste mal byť urobený prepich, aby sa voda rozliala po okolitých poliach. Je to technicky nezvládnutý projekt," dodáva. Jedným z ďalších riešení by mala byť regulácia a úprava toku Torysy, jej prehĺbenia, ako aj spevnenie brehov a zvýšenie násypov. „Investície vložené do protipovodňových opatrení spolu so združenými prostriedkami by zabránili ustavičným vysokým škodám," zamýšľa sa P. Mušinka.
Most s priepustom na konci dediny je projektovaný na maximálny prietok do 410 metrov kubických za sekundu. Počas povodní tadiaľ pretekalo viac ako 800 metrov kubických. Znamená to, že každú sekundu ostalo v obci vyše 400 metrov kubických vody, ktorá zaplavovala neďaleké rodinné domy. „Odkedy sedím na tejto stoličke, urgujem tieto veci na príslušných úradoch. Vždy mi nejaká referentka odpíše, že priepust je projektovaný na storočnú vodu. Niekto v päťdesiatom treťom porodil nejaké tabuľky a úradníci s nimi mávajú doteraz," rozhorčuje sa starosta Hanisky Ladislav Jambrich. Myslí si, že je potrebné, aby si kompetentní spolu so starostami zasadli za rokovací stôl. „Musíme si uvedomiť, že tie tabuľky sú choré a dnes sa to posudzuje inak. Neschopných referentov z úradov treba povyhadzovať a prijať ľudí, ktorí tomu rozumejú," dodáva starosta.
Je znechutený aj tým, že po týždni si nikto z kompetentných ani nespomenie, že boli záplavy. Postihnutí záplavami však budú s problémami zápasiť ešte dlho. „Najprv musíme poumývať všetko od bahna, skrine či postele a zatiaľ žiť v tom neporiadku. Zháňam odvlhčovače, aby si mohli v zaplavených domoch aspoň ako-tak vysušiť interiér. Ľuďom sa prepadávajú podlahy, nemôžu sa umývať pre pokazené spotrebiče. Mnohí nemajú pitnú vodu, zháňame im minerálky, aby mali aspoň z čoho variť. Pomôcť nám nemá kto. Ale neskôr zasadnú členovia povodňovej komisie a skonštatujú, že starostovia nezvládli situáciu. Neprizvú však ani jedného starostu, aby sme im to neotrepali o hlavu," uzatvára L. Jambrich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš