„Vrátili sa do svojich obydlí ešte v pondelok v dopoludňajších hodinách, pretože voda klesla už ráno," povedala nám včera starostka Olejníkova Eva Bartošová (na snímke). Evakuantom pomohla obec i armáda, zabezpečili im potraviny i prikrývky. Kritickú noc prečkali v obecnom kulturáku.
Potok Ľutinka narobil v dedine a jej hornej časti zvanej Majdan veľké škody. Ich výšku si zatiaľ starostka netrúfa povedať. Voda vzala kus cesty, most a tri lávky cez potok. Nešlo o prvú povodeň v tejto dedine. Prvá bola v roku 2004, z dnešného pohľadu sa zdá byť slabšia. Ďalšia prišla pred rokom a najväčšia bola teraz. „Po minuloročnej skúsenosti by som v živote neverila, že sa to môže zopakovať. Myslela som, že je to výnimočné v týchto kopcoch, ale teraz mám obavy, že sa to môže neustále stupňovať. Obávam sa, čo bude o rok," uviedla E. Bartošová, ktorá trvá na tom, že situácia sa musí urýchlene riešiť. Potok už nemá vlastné koryto a hrozí, že pri búrke sa opäť vybreží. Spolieha sa na pomoc štátu, počas záplav jej telefonoval i premiér. „Aj ľudia v dedine sa boja. Ani sa im nečudujem, lebo tá voda má silu," dodala starostka.
Príčiny podvodne v Olejníkove nie sú jednoznačné. Prednosta Obvodného lesného úradu v Prešove Anton Paločko uviedol, že plán ťažby v lesoch bol dodržaný, dokonca sa ťažilo ešte menej, ako bolo povolené. „Počas obdobia platnosti nového lesného hospodárskeho plánu sme nezaznamenali žiadne porušenie zákona na úseku ťažbovej činnosti, ktoré by malo priamy vplyv na zníženie retenčnej schopnosti porastov a tým aj na vznik povodní," konštatoval prednosta, ktorý hovorí, že záplavy spôsobil „komplex faktorov", nie ťažba v okolitých lesoch.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš