kútov nášho regiónu včera o túto putovnú trofej súťažili na Medveďovej lúke pri Tatranských Matliaroch.
Igor Stavný so svojimi kolegami zo Štátnych lesov Tatranského národného parku v rámci svojich ekovýchovných programov pripravili pre deti množstvo otázok z oblasti botaniky a živočíšstva. Deti na zvládnutie súťaže museli vedieť rozpoznať okrem iného aj chránené druhy rastlín, názvy tatranských lokalít, stopy zvierat či horniny podľa hmatu. K najnáročnejším disciplínam podľa zúčastnených patrilo rozpoznávanie zvierat podľa zvukov. Aby sa deťom ľahšie rozmýšľalo, boli pre ne pripravené doplnkové fyzické aktivity, napríklad adrenalínové spúšťanie sa horolezeckou lanovkou.
Podľa pedagógov takéto súťaže pomáhajú rozvíjať vzťah detí k prírode a k jej ochrane. „Deti veľmi rady súťažia, preto súťažná forma ich ešte viac motivuje k získavaniu nových poznatkov," povedala učiteľka Základnej školy v Dolnom Smokovci Katarína Exnerová.
„Prišli sme to skúsiť, nabrať nové skúsenosti. Možno si zoberieme aj nejaké ceny," povedala s úsmevom učiteľka zo Základnej školy Jarná v Poprade Gabriela Križovská.
Pre niektoré deti súťaž predstavovala možnosť prvýkrát vidieť Vysoké Tatry. „V Tatrách som prvýkrát. Môžem vidieť ich krásnu panorámu, aj keď vďaka mrakom je dosť neúplná," povedal Jožko Gerčák z Vitmanovej na Orave.
„Vyhráme, v rastlinách som najlepší a v ostatnom pomôžu spolužiaci," načrtol v humornom tóne taktiku svojho družstva Dávid Pavlák zo ZŠ v Ždiari. Zdravé ambície vyhrať mali aj ostatné deti. „Zvuky sú najťažšie. Ale chceme vyhrať," nechal sa počuť Tomáš Kratochvíll zo ZŠ Jarná v Poprade.
Celkovo včera súťažilo na Medveďovej lúke takmer dvesto žiakov. Veľkú sovu v kategórii starších žiakov si odniesla ZŠ z liptovskej Pribyliny. Česť Spiša zachránili Popradčania zo ZŠ Jarná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš