stav ohrozenia. Tretí stupeň povodňovej aktivity ostal ešte v 14 obciach okresov Gelnica a Spišská Nová Ves, kde pokračujú záchranné práce. V jednotlivých
obciach pokračuje odčerpávanie vody zo zatopených suterénov a pivníc. Hladiny Hnilca i Hornádu postupne klesajú a nedosahujú už ani I. stupeň povodňovej aktivity. O viac ako jeden meter klesla aj hladina Vodnej nádrže Palcmanská Maša.
Meteorológovia na najbližšie dni predpovedajú ďalší pokles hladín, informoval predseda Obvodnej povodňovej komisie Peter Vyparina, čo dáva predpoklad na postupné odvolávanie pohotovosti v jednotlivých obciach.
Podobná situácia je aj v okrese Kežmarok, kde odvolali III. stupeň povodňovej aktivity, zostane už len v obciach Holumnica, Jurské, Ihľany a Ľubica, informovala predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie Eva Kelbelová. Cestárom sa
podarilo opraviť most v obci Ihľany. Ten je v súčasnosti zjazdný v jednom jazdnom pruhu pre osobné autá. Nákladné autá musia využiť cestu cez Vojenský výcvikový priestor Javorina. Rekonštrukcia mosta si vyžiada približne 3,5 mil.
korún. V obciach Holumnica, Jurské a Ihľany vodohospodári včera spevňovali podmyté brehy Holumnického potoka. V Ihľanoch pokračovalo aj čistenie a dezinfekcia studní určených na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou.
Stav ohrozenia bol odvolaný aj na území okresu Stará Ľubovňa, III. stupeň ostal len v obciach Ľubotín, Pusté Pole, Jakubany a Mníšek nad Popradom, kde pokračovali záchranné práce. Najzložitejšia situácia bola v obci Mníšek nad Popradom, kde hrozil ďalší zosuv brehov.
Povodňová situácia na tokoch Košického kraja je stabilizovaná pri zvýšených hladinách riek na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity. Ako včera ráno informoval dispečer košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Viliam Vološ, Latorica pri Veľkých Kapušanoch kulminovala a hladina o šiestej hodine ráno dosahovala 638 cm. Ani rieka Bodrog v Strede nad Bodrogom nedosiahla tretí stupeň povodňovej aktivity a vodohospodári predpokladali na včera jej kulmináciu, pričom ráno o šiestej bol vodný stav 761 cm. Ako povedal Vološ, pri druhom stupni kulminovala aj Tisa pri Veľkých Trakanoch.
Druhý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hornád pod vodným dielom Ružín a v Kysaku hladina dosahovala ráno o šiestej 307 cm, oproti utorku klesla približne o pol metra. Výšku hladiny Hornádu ovplyvňuje vypúšťanie vody z Ružína. Ako uviedol Vološ, z Ružína, ktorý je naplnený až po kritickú hranicu, vypúšťali rovnaké množstvo vody ako pritečie do priehrady.
Rovnaká je situácia na Zemplínskej šírave. Na dolnom toku Hornádu v Ždani bol včera ráno o šiestej stav 314 cm a hladina klesala.
Aj Torysa v Košických Olšanoch ďalej klesá. Kým v utorok večer o desiatej dosahovala výška hladiny ešte 403 centimetrov, čo je tretí stupeň povodňovej aktivity, včera ráno o šiestej bola vo výške 350 centimetrov. Ak sa nezhorší poveternostná situácia a nebudú výdatné zrážky, bude sa podľa Vološa povodňová situácia normalizovať na všetkých tokoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš