namoknutý nábytok a ostatné zariadenia. Počasie však im nie je naklonené. Občasné prehánky im komplikujú už aj tak náročnú situáciu, ktorú musia prežívať. Niekoľko rodinných domov v Haniske (okres Prešov) zaplavili vody Torysy počas nedeľnej povodni do výšky jedného metra. Vodu mali ľudia nielen v pivniciach, ale aj v suterénoch rodinných domov a obytných miestnostiach. Pán Tomáš Palko vraví: "Všetko sme mali zatopené. Plávali nám koberce, všetko. Bývame tu od päťdesiateho piateho a nič takéto sme až do predminulého roku nezažili."
Rodiny z Lemešianskej ulice v Haniske totiž zažili v priebehu dvoch rokov takúto pohromu už druhýkrát. "Je až zarážajúce, že kompetentní sa zo situácie spred dvoch rokov nepoučili. Vtedy nám sľubovali všetko možné, ostalo však iba pri sľuboch."
Po opadnutí vody a jej odčerpaní z rodinných domov začali s čistením priestorov od nánosov blata. "Teraz čistíme to, čo sa vyčistiť dá. Minule sa nám podarilo kotol voľajako vyčistiť, teraz je to už márne. Niektoré veci putujú rovno do kontajnera. Práve teraz sme vyhodili koberec z obývačky," dodáva T. Palko.
Jeho syn Martin Palko je pohoršený tým, že nikto tunajších obyvateľov nevaroval pred blížiacou sa povodňovou vlnou. "V nedeľu išli ľudia spokojne do kostola. Poniektorí len-len že došli do svojich domov. Málokomu sa však podarilo čosi zachrániť pred vodou. Keby kompetentní vopred informovali ľudí, že od Sabinova sa blíži veľká prílivová vlna, boli by sme aspoň čo-to povynášali do horných poschodí, aby sme zabránili takýmto škodám." Hoci vopred vypratali suterén domu, nestačilo to. Nerátali, že príde ešte väčšia voda ako pred dvomi rokmi. "Boli by sme vypratali aj ostatné priestory domu, keby nás upozornili, že príde ešte väčšia voda ako minule." Tvrdí, že viackrát volali na okresný a krajský krízový štáb. "Nikto túto situáciu nerieši. Je jasné, že si musíme pomôcť iba sami." Myslí si, že poverení pracovníci ich mali priebežne informovať o situáciách na horných tokoch Torysy.
Počas minulej povodne utrpeli škodu za takmer 200-tisíc. Terajšiu výšku škody si ani netrúfli odhadnúť. "Bude to oveľa viac ako minule," dodáva M. Palko. Jeho ujo Ján Palko si myslí, že najväčšiu chybu na stále sa opakujúcich povodniach má vláda. "Najprv sľúbili niekoľko miliónov na protipovodňové opatrenia a nedali nič," vraví rozhorčene.
Ich susedia Slavomíra a Peter Mušinkovci majú podobnú situáciu. Hoci sa im podarilo uchrániť niektoré elektrospotrebiče tým, že ich povynášali do horných poschodí, veľkým škodám nezabránili. Väčšinu vnútorného zariadenia domu majú z dreva, ktoré namoklo. Už pred dvomi rokmi museli po záplavách vyhodiť plávajúcu podlahu. "Keď v nedeľu manžel zistil, že sa blíži povodeň, rýchlo sme volali rodičom, aby nám prišli pomôcť zachrániť čo sa dá. Do dvadsiatich minút sme mali všetko zaliate." Keďže si na druhý deň museli doplniť zásoby potravín, museli využiť aj nafukovací čln. "Ja som si doň aj s nákupom sadla a manžel ma ťahal," vysvetľuje pani Slavomíra.
Jej manžel má ťažké srdce na niektorých zvedavcov: "Turistika ľudí, ktorí sa chodia pozerať na nešťastie ľudí je veľmi smutná. Dá sa povedať, že tu chodili ľudia rádovo v tisíckach áut pozerať sa na naše problémy. Prišli na drahých autách, naposledy aj na vrtuľníku, nepoviem kto. Nikto sa nás však neopýtal, či nepotrebujeme pomoc."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš