jednodňovej chirurgie. Tie mali v rámci reformy zdravotníctva skrátiť čas hospitalizácie, pričom pacient by sa rýchlejšie vrátil do pracovného procesu a v neposlednom rade mali podstatne znížiť náklady na ich ošetrovanie. Aká je však realita? V krajskom meste Prešov sú takéto pracoviská tri. Dve gynekologické a jedno chirurgické.
Chirurga Petra Banduru (na snímke) sme sa opýtali, ako hodnotí svoju činnosť po roku existencie zariadenia. Zaujímalo nás najmä, či sa ich pracovisko osvedčilo v praxi a či zdravotnícke zákony priniesli zmeny vo financovaní. Ešte vlani bola totiž situácia taká, že lekári nemali zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami a väčšinu výkonov museli robiť cez priame platby od pacientov.
"Minulý rok sme mali zmluvu len so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, tento rok už takmer so všetkými. Až od januára tohto roku sú totiž v zákone stanovené ceny za tieto výkony, ale poisťovne ich upravujú a často nepokrývajú náklady, alebo sú na hrane. Lepšie ekonomické podmienky sa dajú čakať až na budúci rok, preto sa niet čo čudovať, že to robí len niekoľko nadšencov," hodnotil realitu P. Bandura.
Mal napríklad pacienta, ktorý dlhodobo pôsobí v USA. Keď musel absolvovať operáciu prietrže, ľudovo povedané pruhu a zistil si cenu operácie v Amerike, rozhodol sa pre návrat domov. Keď si totiž spočítal cestovné náklady, pobyt v zariadení a platbu za operáciu, na Slovensku to bolo lacnejšie ako v USA.
"Bol to Prešovčan, ale už dlho žije v USA. Operovali sme ho a do dvoch týždňov odcestoval, o ďalší týždeň už pracoval," poznamenal chirurg.
Faktom však je, že aj na Slovensku je rozdiel v platbách. Kým nemocničným lôžkovým zariadeniam poisťovne za operáciu prietrže preplácajú 12-19-tisíc korún, pracoviskám jednodňovej chirurgie od 5 do 7 800 korún. Tento nepomer nijako nepodporuje myšlienku vzniku ďalších pracovísk.
Na otázku, aké operácie vlani vykonali a koľko ich bolo, P. Bandura odpovedal: "V tíme je nás šesť, z toho sú dvaja lekári. K dispozícii máme päť lôžok a minulý rok sme operovali okolo 250 pacientov. Prevažne išlo o prietrže, operácie ochorení konečníka, kŕčových žíl laserom a ďalšie menšie zákroky, ako je odstraňovanie kožných výrastkov alebo nádorov."
Hoci majú zmluvu s prešovskou fakultnou nemocnicou, aby v prípade komplikácií ich pacienta hospitalizovala, doteraz to nebolo potrebné. Na operačnom sále mali už aj epileptika a hoci tu isté riziko bolo, zákrok zvládli a vizitu tak ako u ostatných pacientov už urobili v jeho domácom prostredí.
Zaujímal nás aj názor Prešovčanov na služby jednodňovej chirurgie. "Ja mám za sebou operáciu zlatej žily. Bolo to nepríjemné a veľmi intímne. Keby som si vtedy mohla vybrať, asi by som uprednostnila také zariadenie už kvôli väčšiemu súkromiu," povedala nám Alžbeta Kellnerová.
"Zatiaľ som nepotrebovala žiadnu operáciu, ale ani som nevedela, že u nás funguje jednodňová chirurgia. Podľa mňa je to dobré," reagovala na našu otázku študentka Karina Fajnerová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš