Mariána Šturcela vďaka prvým odhadom možno hovoriť o vyše sedemtisíc stromoch najmä v oblasti Štrbského Plesa.
"Vzhľadom na zníženú stabilitu lesných porastov nemôžeme pomiestne kalamity vylúčiť ani v budúcnosti. Vhodnou výsadbou a postupnou výchovou lesa však vieme zabezpečiť jeho stabilitu tak, aby bol voči nárazom vetra odolnejší," upresnil M. Šturcel.
ŠL TANAP-u považujú pri obnove kalamitného územia vo svojej správe za prvoradé vytvorenie takzvaných spevňovacích pásov. "Sú to novovysadené pásy stromov, ktoré sú zakladané kolmo na prevládajúci, v tomto prípade severozápadný smer vetra v šírke 50 metrov a vo vzájomných odstupoch 150 metrov," vysvetlil M. Šturcel. Medzi drevinami v týchto pásoch bude prevládať smrekovec, borovica, javor a smrek poväčšine z prirodzeného zmladenia.
Pre nepriaznivé počasie ŠL TANAP-u doteraz nemohli odhadnúť ďalšie škody, ku ktorým došlo pravdepodobne aj na hornej hranici lesa. Tam rýchlosť vetra dosahovala silu víchrice.
Podľa ŠL na spôsobené škody malo vplyv viacero faktorov. Okrem narušenej stability lesných porastov víchricou z novembra 2004 za škody možno viniť aj bohatý máj na vodné zrážky. K poškodeniam stromov takisto prispel aj výdatný dážď neustávajúci niekoľko hodín pred piatkovým silným nárazovým vetrom.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš