Korzár logo Korzár Spiš

Voda zaliala desiatky obcí a miest

Pod vodou sú desiatky obcí a miest Prešovského kraja. Vodný živel cez víkend opäť úradoval. Voda trhala cesty, mosty, zaplavovala pivnice, domy,

hospodárske budovy i polia. Viacerých ľudí museli evakuovať. Tretí stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený na mnohých miestach, najhoršia situácia bola v okresoch Prešov, Sabinov, Bardejov, Vranov nad Topľou a Stará Ľubovňa. Záplavy postihli vyše 80 obcí a stále pršalo. Situácia sa nezlepšovala. Rokovania krajského krízového štábu v Prešove sa zúčastnil aj premiér Mikuláš Dzurinda. Situácia je vážna. Ľudia sa boja o svoje zdravie a majetok. Voda stále stúpa...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Evakuovali takmer dve stovky Olejníčanov

SkryťVypnúť reklamu

Olejníkov - Kritická situácia pri včerajších záplavách bola v obci Olejníkov v Sabinovskom okrese. "Poriadne pršať začalo v piatok v noci. Tu zobralo kus cesty, voda sa dostala do domov a zatopila osadu," opísal situáciu Marek Hrabčák z Olejníkova, ktorý včera s kamarátom Jozefom Záletom a ďalšími obyvateľmi pomáhal ťahať jedľové drevo k rozbitej ceste na Majdane nad Olejníkovom. Pracovala tam aj ťažká technika, ktorou nosili kamene, aby sa voda z rozvodnenej rieky nevyliala.

Voda narobila škody v domoch v dedine a zaplavila rómsku osadu. Takmer dvesto jej obyvateľov evakuovali do miestneho kultúrneho domu. "Zaliala nás voda. Všetko nám zobralo," povedal nám obyvateľ osady Gejza Bilý. "Nikto sa o nás nestrará. Aj minulý rok nás vytopilo," ponosoval sa Vladimír Miko, ktorého rodinu s piatimi deťmi museli tiež evakuovať. Všetkých obyvateľov prichýlili do kultúrneho domu. Medzi nimi boli i malé deti. na pomoc do obce prišli aj vojaci.

SkryťVypnúť reklamu

Nešťastní z prírodného živlu boli aj dedinčania, ktorým zaplavilo domy. "Skoro v každom dome sa voda dostala do pivníc," povedal obyvateľ Olejníkova Anton Cicman. Pán Jozef Blaščák má 62 rokov, je na dôchodku a v Olejníkove býva už tridsať rokov. Ako povedal, také záplavy, aké boli minulý a tento rok, ešte nezažil. "Bojím sa, že mi podmočí dom. Je z dreva, čo ak to nevydrží a spadne? Čo budem robiť? Mám obavy," ukázal pán Blaščák na vodu presakujúcu z pivnice. V nej mu voda zobrala len vrece zemiakov, horšie je, že mu zaliala aj studňu, a tak nemal pitnú vodu.

Situácia bola zlá aj na ďalších miestach v obci. Voda strhla most cez rieku Torysa. Na ceste medzi Olejníkovom a Pečovskou Novou Vsou spevňovali breh pracovníci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. Ako nám povedal jej pracovník Vladimír Novysedlák, ešte horšia situácia bola povyše, pod Šarišskými dravcami. "Podmylo tam cestu, asi 15-metrový úsek," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Na Sigorde spevňovali brehy vrecami piesku

Dulová Ves/Kokošovce - Strach a beznádej cítili včera obyvatelia zaliatych obcí v Prešovskom okrese. "Takú vodu som videla naposledy v roku 1949," povedala nám pani Mária z Dulovej Vsi. Miestny potok Delňa sa premenil na rozbesnený živel. "Mám strach, veď kto by sa nebál takej vody," povedala nám s úzkosťou v hlase pani Mária. "Starosta ráno vyhlásil v obecnom rozhlase, čo sa deje. Viete, všetko záleží od toho, či sa nepreleje nádrž Sigord nad nami. Ľudia sa boja, radšej ostávajú doma, niektorí nešli ani do kostola."

Starosta obce Ján Seman sa obával škôd. "Tu je voda už vysoká a keď sa preleje, vezme nám cestu. Ak sa tak stane, škoda bude päť miliónov," počítal. Ľudia v dedine celý deň prežívali v strachu. Tých, čo bývajú blízko potoka, čakala aj so starostom bezsenná noc. Voda zaliala pivnice aj záhrady, obchod aj krčmu. Suterén krčmy bol pod vodou, sudy piva sa v ňom doslova kúpu. Vodu vyťahovali čerpadlom.

Kritická bola situácia aj na vodnej nádrži Sigord v Kokošovciach. Na nohách bola celá dedina a aj vojaci z Leteckej základne v Prešove. Podvečer stále pršalo a hrozilo, že sa voda preleje. Neďaleko brehu boli kopy piesku a plno vriec, ktoré čakali na naplnenie. Plnilo ich päťdesiat vojakov od rána. Takto spevňovali brehy rozbesnenej nádrže. Vojaci vláčili piesok na chrbtoch. "Voda trochu klesla, ale hrozí, že večer sa hladina opäť zdvihne. Mali by sme naplniť asi osemsto vriec. Možno tu budeme aj v noci," povedal nám major Peter Plačintár.

Na Sigorde sme včera dopoludnia stretli aj Michala Kmeca a jeho kamaráta Jána Jurčišina z Kokošoviec. "Vedeli sme, že tu bude zle, lebo pršalo od stredy. Chodíme sa tu pozerať každý deň. My sa nebojíme, skôr ľudia v dedine," myslia si chlapci.

Ruská Nová Ves je odrezaná od sveta

Ruská Nová Ves - Odrezaní od okolitého sveta ostali včera obyvatelia Ruskej Novej Vsi (okres Prešov). Jedinú cestu do dediny im vzal okolo pol tretej ráno v nedeľu rozbesnený živel. Ani po viac ako dvanástich hodinách sa pri ceste nič nedialo. Ľudia preskakovali torzo cesty a tak sa dostali do alebo z obce. Samozrejme, na vlastné riziko. Stále totiž hrozí, že zničená cesta sa bude ďalej rozpadať.

"Je to strašné. Veď ja vôbec neviem, ako pôjdem ráno roboty," povedal nám jeden z miestnych. "Je to zlé, zosúva sa to a každú chvíľu hrozí, že to celé spadne. Čakáme na vojakov, že nám pomôžu urobiť nejaký provizórny most," povedal starosta obce Milan Kollár. Strach prežívala včera aj babka Hirková. Bolo je zle a súrne potrebovala lekársku pomoc. Sanitka sa k nej však nedostala. "Cez torzo cesty ju preniesli na rukách a potom ju naložili do sanitky," dozvedáme sa od miestnych. V obci bol s partiou na chate František Štarus. "Z chaty sme doslova utiekli. Stále pršalo a voda sa valila z lesov. Nebolo nám všetko jedno, ale stihli sme to."

Autor: Janka ŠTEFKOVÁ

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu