cintorínov a z ďalšej zelene. Navyše obe sú povinné zabezpečiť spracovanie tejto biomasy. Tá sa následnej využije buď priamo v poľnohospodárskej výrobe alebo na záhradkárske či sadovnícke účely. Navyše obce sú od prvého januára 2010 povinné zaviesť separovaný zber biologicky rozložiteľných odpadov. V Spišskom Podhradí (okres Levoča) sa preto rozhodli nečakať a začali s výstavbou mestského kompostoviska. Tam skončí pokosená tráva, seno, konáre, odpadané lístie či odpad z cintorínov.
Podľa slov primátora mesta zapísaného v zozname UNESCO Ing. Františka Slebodníka, v súčasnosti bioodpad odvážajú do niekoľko kilometrov vzdialeného mesta Spišské Vlachy. "Presnejšie do silážnej jamy odvážame napr. pokosenú trávu. To je však iba čiastkové riešenie. Rozhodli sme sa preto nečakať na konečný termín a začať s prípravou vlastného kompostoviska," priblížil podhradský primátor. Ako ďalej uviedol, kompostovisko plánujú prevádzkovať počas víkendu v určitú hodinu. Jeho spustenie je iba otázkou času. Kompostovisko vzniklo za mestom v susedstve bývalej skládky, ktorú v súčasnosti rekultivujú. "Momentálne už máme vyloženú panelovú cestu pri odpadových jamách. Prístupné sú z oboch strán. V piatok a v sobotu bude odpad od občanov vyberať jeden pracovník, ktorý ho bude následne ukladať do jám. V nich bude odpad vyhnívať a takto spracovaný ho budeme ďalej využívať," uviedol podhradský primátor.
Podľa slov Ing. Ladislava Slebodníka, odborníka z oblasti enviromentu v rámci kvantitatívnych cieľov stanovených pre odpadové hospodárstvo na roky 2006 - 2010 sa má v oblasti nakladania s biologicky rozložiteľnými odpadmi z komunálnych odpadov do roku 2010 dosiahnuť 50%-ný podiel kompostovania týchto odpadov. Rovnako je potrebné komplexne riešiť uplatnenie kompostov na trhu a zvyšovať mieru ich zhodnotenia spracovaním na substráty. Ďalším cieľom je do roku 2010 znížiť množstvo biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov zneškodňovaných na skládkach o 20% oproti roku 2005. "V súčasnosti sa bioodpad často spracováva spaľovaním (najnevhodnejší spôsob), voľným kompostovaním na otvorených priestranstvách, kompostovaním v riadených kompostárňach, v niektorých prípadoch aj so zachytávaním bioplynu, zriedka spracovávaním biomasy v uzavretých fermentačných nádržiach s odvádzaním bioplynu, jeho spaľovaním a vyhrievaním nádrže. Dôležité je, aby sa vyzbieraný biodpad zhromažďoval na určených regionálnych zberných dvoroch, vybavených nožovým drvičom odpadu na spracovanie na drvenú sušinu. Takto upravená biomasa sa premiestni do kontajnerov a transportuje sa na spracovanie do ČOV. Drvený bioodpad sa bude v čistiarňach pridávať k surovému kalu (do nádrže surového kalu) v určenom pomere tak, aby čerpadlá surového kalu dokázali túto zmes prečerpať do vyhnívacích nádrží a aby recirkulačné čerpadlá a vtláčaný bioplyn, dokázali zabezpečiť dostatočný (optimálny) recirkulačný pomer. Proces spracovania prebieha v optimálnych podmienkach a výsledný produkt tvorí biomasa, ktorá sa ďalej spracúva a upravuje na existujúcich zariadeniach. Prednosťou uvedeného postupu je tiež efektívne zachytávanie bioplynu, jeho spaľovanie a využitie tepla a elektrickej v rámci popisovaného procesu a na vykurovanie objektov. Z hľadiska emisií skleníkových plynov a ochrany atmosféry Zeme je šetrnejšie ho spáliť, ako ho voľne vypúšťať do atmosféry," dodal environmentálny odborník.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš