kolotoč. Dnes ostalo len pieskovisko a pár lavičiek, ktoré v zime rozoberieme a uskladníme v pivnici, inak by ich vandali zničili. Ihrisko nie je oplotené, ľudia sem púšťajú psov, každý večer ich sem chodia venčiť. V pieskovisku sme už našli všeličo. Nie je to pre deti bezpečné," hovorí Monika Pivovarová, mamička dvoch malých ratolestí, s ktorými chodí na ihrisko medzi bytovkami na Hanulovej ulici.
Cigaretové ohorky, ihla so striekačkou v tráve, no najmä psie exkrementy v piesku prinútili nespokojných rodičov konať. Spísali petíciu a žiadajú mestský úrad o oplotenie detského ihriska, ktoré by malo zabrániť prístupu psíkov. „Psov majú väčšinou staršie panie, ktoré už za nimi nevládzu behať. Sadnú si na lavičky, pustia ich z vodítka a psy tu voľne pobehujú. Mne je trápne upozorňovať starších ľudí, aby dávali pozor na svojich psíkov. Spísali sme petíciu a čakáme na odpoveď," hovorí iniciátorka Ing. Zuzana Lauková.
Mestský úrad sa petíciou už zaoberal. „Vieme o narastajúcich problémoch s majiteľmi psov. Tejto žiadosti o výstavbu oplotenia však nemôžeme vyhovieť, pozemok patrí Baniam, š. p. v likvidácii. Mesto nemôže investovať do cudzieho majetku. Môžeme len osadiť tabuľku Zákaz venčenia psov a to je všetko," konštatoval Ing. Marián Kalafut, vedúci oddelenia komunálneho servisu.
Zdôraznil, že na území mesta nie je oplotené ani jedno verejné detské ihrisko. „Inšpirovali sme sa Košicami, kde sme boli na jednom oplotenom ihrisku v meste. Keď sa to dá tam, prečo by sa to nedalo aj tu?" pýtajú sa rodičia. Kvôli psím a mačacím exkrementom sa obávajú o zdravie svojich detí. „Pohrabali sme okolie pieskoviska, prekopali a preosiali sme piesok. Snažíme sa, aby sa deti mali kde hrať. Viem, že mačkám nezabránime sme chodiť, ale niečo treba urobiť. Keď nebude plot, tak aspoň zákaz venčiť psov," dodáva Z. Lauková.
Hygiena chystá kontroly
Piesok vo verejných pieskoviskách má byť čistý, pravidelne každé dva týždne premývaný, preosievaný a vždy po zime ho treba vymeniť za nový. Tieto povinnosti ukladá prevádzkovateľom ihrísk vyhláška ministerstva zdravotníctva o hygienických požiadavkách na pieskoviská, hracie, športové a rekreačné plochy pre deti a mládež. Tá zároveň stanovuje maximálne prípustné množstvo fekálnych baktérií v piesku. „Pôda pieskovísk nesmie obsahovať salmonely ani vývinové štádiá parazitov," uvádza sa vo vyhláške. Ako sú na tom detské pieskoviská v meste, to bude známe už v krátkom čase.
Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi chystajú kontroly verejných pieskovísk. V pondelok odoberú vzorky z niekoľkých pieskovísk v škôlkach aj na verejných priestranstvách medzi bytovkami. M. Kalafut pre KORZÁR uviedol, že magistrát vykonáva povinnosti v súlade s platnou vyhláškou. Na území mesta je v súčasnosti 47 verejných pieskovísk. Najviac ich je na sídlisku Mier, rovných 23, zvyšné pieskoviská sú rovnomerne rozdelené medzi sídliská Západ Tarča a centrum mesta. Na nákup nového piesku dáva mesto ročne vyše 100-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš