nepriali ani nepriateľovi. Prišli o svoj domov v dnes už zaniknutej obci Ľubické kúpele, nachádzajúcej sa 12 kilometrov od Kežmarku. Vtedajšia moc sa rozhodla, že na tomto území bude obvodné vojenské pásmo Javorina. Z povrchu zemského vtedy zmizlo niekoľko obcí, medzi nimi aj spomínané Ľubické kúpele.
Po viac ako polstoročí sa podarilo takmer nemožné. Občianske združenie Za obnovu obce Ľubické kúpele, ktoré vzniklo v roku 1991, dosiahlo obnovenie ich obce. Príslušný zákon už bol v týchto dňoch uverejnený v Zbierke zákonov SR, od 1. januára 2007 zaniká spomínané vojenské pásmo a na mieste niekdajších Ľubických kúpeľov vyrastie nová obec. Ide o ojedinelý jav v slovenskej histórii. Dnes na ploche niekdajších Ľubických kúpeľov nie je úplne nič, iba muničný sklad. Bývalí obyvatelia obce sa chcú vrátiť a postaviť si nové domy na miestach, kde stáli kedysi.
„Mal som päť rokov, keď nás z tejto dediny vysťahovali. Pamätám si, že prišli vojaci v nákladných autách, ale ako dieťa som tomu nerozumel. Bral som to ako zábavu. Obyvateľov obce vysťahovali do skonfiškovaných domoch po Nemcoch v okolí. Nikomu neprajem také bývanie. Stropy nám takmer padali na hlavu. Pôvodné domy v Ľubických kúpeľoch ostali stáť, iba okná a dvere boli povytrhávané. Ľudia sa tam preto vrátili bývať. Prišli však vojaci, vyhnali ich, niekoľkých mužov zatvorili do väzenia. Pustili ich domov až po tom, čo podpísali vyhlásenie, že sú vinní. Udialo sa vtedy veľa krívd, mnohí ľudia prišlo preto o zdravie," so slzami v očiach opisuje udalosti zo začiatku 50. rokov minulého storočia syn Juraja a Anny - Stanislav Jankura, ktorý je zároveň aj predsedom Občianskeho združenia Za obnovu obce Ľubické kúpele.
Vtedy v obci žilo do 1 000 obyvateľov. Dodnes sa raz ročne stretávajú na slávnostiach spojených s omšou. V súčasnosti väčšina pôvodných obyvateľov žije v obci Vrbov, na jednej z ulíc si postavili domy. Nečudo, že ulica sa volá Kúpeľská. „Chceli by sme sa vrátiť tam, kde sme boli doma. Mali sme tam nádherný 4-izbový dom, záhradu," s nostalgiou spomínajú manželia Jankurovci.
Členovia spomínaného občianskeho združenia boli aj na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva v Levoči. Levočania budú mať teda nových severných susedov. Pri určovaní hraníc novej obce zasiahli totiž aj do katastra Levoče, nedopatrením im zabrali 300 hektárov lesa. „Vznikla však takzvaná džentlmenská dohoda, spomínanú plochu mestu Levoča vrátia," informoval nám hovorca mesta Levoča Mgr. Jozef Cvoliga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš