za sprievodu policajtov sťahovali na bezpečné miesto. Našťastie, išlo iba o cvičný poplach. Včera sa v Markušovciach konal seminár o zaisťovaní vzácnych národných kultúrnych pamiatok v prípade živelných pohrôm.
„Našťastie, v minulosti sme nič také nezažili, preto je dobré riešiť to metodickou ukážkou. Kultúrne inštitúcie musia byť na niečo také pripravené. Je nepísaným pravidlom pri živelných pohromách zachraňovať najprv ľudí, hospodárske zvieratá a majetok. Kultúrne pamiatky - to ešte riešené nebolo," vyjadril sa Ladislav Spalek, riaditeľ Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, ktoré spravuje aj markušovský kaštieľ. V prípade živelných pohrôm vedenie kultúrnych inštitúcií spolupracuje s krízovým štábom, ktorý pôsobí pri každom obvodnom úrade. Vzácne exponáty sa odvážajú na bezpečné miesta. „Ako priestory dočasného ukrytia by mali slúžiť štátne objekty. Najideálnejšie je však odvážať ich do iných múzeí," dodal L. Špalek.
Múzeum Spiša má spolu 326 kusov zbierok prvej kategórie, ide o najvzácnejšie kusy. Pri vážnej situácii sa zachraňujú práve tie. Verejnosť nesmie poznať ich hodnotu, ani kde presne sú uložené. Celkovo má múzeum 125-tisíc zbierok.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš