posvätený. Slávnostnú posviacku celebroval gréckokatolícky vikár pre Rusínov Peter Haľko. Po nej sa konala sv. liturgia Jána Zlatoústeho.
Chrám v Nižnom Komárniku je v poradí ôsmou kultúrnou pamiatkou, ktorá bola v rokoch 1999 - 2006 obnovená. Podľa riaditeľa neziskovej organizácie Záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok - Drevené chrámy pod Duklou Michala Kosťa, celková hodnota diela je viac ako 2 milióny korún. Finančne prispel k obnove najvýznamnejšou mierou štát, ale aj darcovia. "Mimoriadne poďakovanie si zaslúži Američan Peter Lezler, rodák z Nižného Komárnika, ktorý iniciatívne zorganizoval zbierku medzi rodákmi v USA," uviedol M. Kosť. Ruku k dielu však počas rekonštrukcie a úpravy okolia chrámu priložili aj Nižnokomárčania prostredníctvom aktivačných prác.
V súčasnosti z 11 drevených chrámov pod Duklou nemajú šindľovú strechu už len tri, presnejšie v Potokoch, Miroli a Ladomírovej. Na otázku, v čom je chrám v N. Komárniku výnimočný, M. Kosť reagoval: "Predovšetkým je jediný, ktorý pomáhal stavať profesionálny architekt. Na rozdiel od ostatných chrámov lemkovského typu, tento jediný je bojkovského typu. Postavili ho známi domáci majstri Peter Surgent, Denis Kozubenko a Michal Janek, ale pomáhala im celá dedina. Zaujímavé je, že nebol zničený ani počas druhej svetovej vojny."
Spomínaným architektom bol Volodymyr Sičinskyj. Pochádzal z rodiny kňaza a narodil sa v meste Kamjanec-Podilskyj. Študoval v Sankt Peterburgu. Od roku 1923 žil v bývalom Československu až do roku 1945, kedy emigroval do USA. Zomrel v Petersone v štáte New Jersey ako 68-ročný. Bol to však interesantný človek. Z jeho projektov sú najznámejšie chrámy vo Winipegu, Brazílii, v Montreali, ale aj inde vo svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš