Kronospan. Podľa neho ide o štátnu pomoc vo výške 3,6 miliardy Sk, ktorá predstavuje takmer tretinu z plánovanej investície 12 miliárd korún. Správanie firmy Kronospan, ktorá podmieňuje zachovanie pol tisícky pracovných miest na Slovensku získaním investičných stimulov v uvedenej sume, považuje Klub 500 za vydieranie slovenskej vlády. Štátna podpora pre drevársku firmu by mala mať výlučne formu úľavy na dani z príjmu právnických osôb na 10 rokov. „Túto investíciu považujeme za predraženú, ešte horšiu, ako tomu bolo v prípade juhokórejského Hankooku. Za takýchto podmienok bude pre Slovensko lepšie, ak sa mu spoločnosti typu Kronospan budú zďaleka vyhýbať," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Ako to vidí samotná spoločnosť? Spoločnosť Kronospan so sídlom v Prešove si podala žiadosť o investičné stimuly vlani v júni. Tie sa síce týkali výstavby závodu v hodnote 3,9 miliardy korún, ale požadovaná výška stimulov zo strany Kronospanu je podstatne nižšia - maximálne 1,4 miliardy. V novom prešovskom závode plánovali zamestnať 190 ľudí. Podnikateľský zámer uvažoval o priemernej mzde 25-tisíc korún s medziročným trojpercentným nárastom. Ako v oficiálnom vyhlásení prezentoval konateľ Kronospanu v Prešove Dušan Šneider, ak Kronospan zrealizuje svoj zámer a novému závodu sa podarí naplniť ciele, spoločnosť vytvorí zisk. Od vlády SR chcú súhlas na poskytnutie úľavy na dani z príjmov a to na obdobie 10 rokov. Podľa Šneidera maximálne do výšky 1,4 miliardy korún. "Bez ohľadu na prípadnú daňovú úľavu Kronospan bude platiť dane vo forme daní zo závislej činnosti a miestnych daní, ako aj odvodov vo výške 500 miliónov korún za uvedené obdobie, čo predstavuje nový príjem do štátneho rozpočtu," konkretizoval konateľ prešovského závodu Kronospan.
Klub 500 podľa TASR tvrdí, že investor chce v prípade neposkytnutia stimulov nový závod postaviť v Poľsku a zrušiť asi 500 existujúcich pracovných miest v prešovskom závode. Dodáva, že Kronospan žiada vyššiu intenzitu pomoci na jedno pracovné miesto ako je slovenský priemer.
Podľa stanoviska manažmentu prešovského Kronospanu, závod v súčasnosti zamestnáva viac ako 420 pracovníkov. Ich priemerná mzda za rok 2005 bola na úrovni 25-tisíc korún. "Na základe analýz a súčasnej situácie je na každé priame pracovné miesto naviazaných približne 6 až 8 nepriamych pracovných príležitostí. Ak by spoločnosť Kronospan uvedenú investíciu zrealizovala v inej krajine, deklarované pracovné miesta z tejto investície v Prešove nevzniknú. To však neznamená zrušenie existujúcich pracovných miest v Prešove," zdôraznil D. Šneider.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš