spoločnosti (PVPS) vyvoláva na Spiši protichodné reakcie.
Primátorka Spišskej Novej Vsi Anna Fedorová ako členka dozornej rady Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS) ho považuje za správne rozhodnutie. „Na valnom zhromaždení akcionárov hlasovala za vstup investora väčšina primátorov aj starostov. Pritom mestá sú z pohľadu vodovodov a kanalizácie zabezpečené. Problém je v obciach, kde nie sú dobudované vodovody ani kanalizácie. Na ich dobudovanie chceme získať zdroje z EÚ, no na spolufinancovanie týchto projektov by PVPS nemala dostatok vlastných zdrojov. Preto vstupuje strategický partner. Musím povedať, že ponuka spoločnosti Veolia bola najlepšia," zdôrazňuje A. Fedorová.
Opačný názor má starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová, ktorá je zároveň členkou dozornej rady PVSP. Ako povedala pre KORZÁR, rozhodnutie o privatizácii vodární považuje za unáhlené a „prchké". Domnieva sa, že vhodnejšie bolo počkať na vývoj v Banskej Bystrici, kde francúzska Veolia získala 100-percentný podiel v Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti. „Bola som za to, aby sa nepredávalo, aby sme aspoň rok počkali a videli, ako bude firma hospodáriť v Banskej Bystrici, ako bude plánovať a zabezpečovať investície. Bohužiaľ, mestá Spišská Nová Ves a Poprad nás prehlasovali," hovorí Z. Nebusová.
Je presvedčená, že PVPS by zvládla investície do budovania infraštruktúry s pomocou EÚ a z vlastných zdrojov.„PVPS mala minulý rok veľmi dobrý hospodársky výsledok, 14 miliónov zisk po zdanení. Keď v prvom, ťažkom roku dokázala vyrobiť zisk, išla by ďalej. Zaplatila nájom 140 miliónov materskej firme Podtatranská vodárenská spoločnosť (PVS) a ešte dokázala vytvoriť zisk. Keby sa každým rokom dalo 140 milión korún do obcí a peniaze sa nedávali na nákup áut, podarilo by sa postupne dobudovať vodovody, kanalizáciu, čistiarne. My sme dali strategickému partnerovi ziskovú firmu. Myslím si, že dobrý gazda nikdy svoju studňu nepredá," tvrdí Z. Nebusová.
Riziko vstupu francúzskeho investora vidí v možnom výraznom zvyšovaní cien vody pre obyvateľstvo. „Budú nám diktovať cenu vody. Strategický partner sem neprišiel kvôli našim modrým očiam, ale aby zarobil," zdôrazňuje Z. Nebusová.
A. Fedorová nevidí situáciu až tak dramaticky. „Cenu vody stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. V dozornej rade PVPS budú aj starostovia a primátori, ktorí budú tiež právomoc rozhodovať. Myslím, že sa netreba báť," upokojuje novoveská primátorka.
Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť je dcérskou firmou PVS. Zásobuje vodou obyvateľov šiestich okresov - Popradu, Kežmarku, Starej Ľubovne, Spišskej Novej Vsi, Levoče a Gelnice. Najhoršia situácia je v Gelnickom okrese, kde je pitnou vodou z verejného vodovodu zásobovaných len 53% obyvateľov. Do roku 2015 by mal podiel domácností napojených na vodovod dosiahnuť 90%.
Ceny vody na Slovensku
vodárenská spoločnosťvodné (SK/m3) stočné
Podtatranská vodárenská 26,9022,68
Východoslovenská vodárenská29,9019,80
Západoslovenská vodárenská28,5020,40
Trnavská vodárenská21,2422,68
Trenčianska vodohospodárska 26,9022,58
Severoslovenská vodárenská19-2322,68
Pozn. ceny sú bez DPH, platia pre rok 2006
(Zdroj: ÚRSO)
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš