lokalite Novoveská Huta (mestská časť Spišskej Novej Vsi), ktorý predložil Ludovika Holding, dcérska spoločnosť kanadskej firmy Tournigen Gold Corporation, zaujímajúca sa o ložiská uránu na Slovensku. Okrem Novoveskej Huty požiadala o určenie dobývacieho priestoru na Jahodnej pri Košiciach.
"Predpokladám, že do dvoch týždňov vydáme rozhodnutie," uviedol pre KORZÁR predseda OBÚ Antonin Baffi. Riaditeľ spoločnosti Ludovika Holding Boris Bartalský včera zdôraznil, že prípadné kladné rozhodnutie banského úradu ešte neznamená začiatok ťažby. "Je predpokladom na to, aby naša spoločnosť mohla v budúcnosti požiadať o povolenie na banskú činnosť. Momentálne sme v etape geologického prieskumu ložiska a na začiatku jeho ekonomického ohodnotenia," dodal.
Ložisko rúd obsahujúcich urán a molybdén sa nachádza priamo pod zastavaným územím Novoveskej Huty v hĺbke 300 až 500 metrov pod povrchom. Jeho zásoby sa na základe doterajšieho prieskumu odhadujú na 3,8 milióna ton rudy s obsahom 0,09% uránu a 0,024% molybdénu. Podľa slov Ing. Jozefa Daniela, riaditeľa pre geológiu novoveskej firmy Uranpres, sa jeho hodnota pohybuje v rozpätí 7-8 miliárd korún.
V súvislosti s výstavbou mestom podporovaného lyžiarskeho areálu HorSKIpark v blízkosti Novoveskej Huty B. Bartalský povedal, že všetky aktivity na vybudovanie rekreačného areálu sú mimo chráneného ložiskového územia.
V tlačovej správe poskytol aj vyjadrenie prezidenta spoločnosti Tournigan Gold Corporation Jamesa Walchucka, ktorý zdôrazňuje, že prípadným znovuotvorením ložiska nebude nijako narušená plánovaná rekreačná oblasť. "Obyvatelia Spišskej Novej Vsi sa nemajú čoho obávať. Sme presvedčení, že prípadné obnovenie ťažby prinesie regiónu množstvo výhod, nové pracovné miesta a bude mať minimálny dopad na životné prostredie. Moderné baníctvo patrí dnes k najbezpečnejším a najmodernejším priemyselným odvetviam vo svete a podlieha prísnym environmentálnym zákonom," uvádza J. Walchuck. Rovnako B. Bartalský tvrdí, že ľudia sa prípadnej ťažby uránu nemajú prečo báť. "V žiadnom prípade nenastane katastrofický scenár," dodáva.
Nesúhlasné stanovisko na poslednú chvíľu
Novoveský magistrát náhle prehodnotil svoj postoj k aktivitám spoločnosti Ludovika Holding a zmenil pôvodné súhlasné stanovisko na nesúhlasné. Len včera ho viceprimátor Pavel Kuchárek doručil Obvodnému banskému úradu v Spišskej Novej Vsi.
"Stanovisko mesta sme prehodnotili najmä na základe odmietavých reakcií občanov Novoveskej Huty. Domnievam sa, že ich obavy sú predčasné. Nerozlišujú medzi určením dobývacieho priestoru a samotnou ťažbou. Rovnako sme zohľadnili budúceho využitie okolia Novoveskej Huty na rekreačné účely, čo by mohla prípadná ťažba uránu v budúcnosti ohroziť," uviedol P. Kuchárek.
V negatívnom stanovisku sa uvádza, že ťažba rádioaktívnych surovín má negatívny vplyv na jednotlivé zložky životného prostredia na vodu, pôdu a ovzdušie a neposlednej miere na zdravie obyvateľstva v Novoveskej Hute a v okolí. "Prípadná ťažba uránových rúd znamená produkciu veľkého množstva hlušiny alebo chudobných uránových rúd, ktoré sa uskladňujú na haldách, tak ako to bolo pri ťažbe v minulosti. S tým súvisí rádioaktívne žiarenie, kontaminácia vôd, rádioaktívny prach," zdôvodňuje magistrát svoj odmietavý postoj.
Ivan Zimnikoval, predseda mestského výboru zastupujúceho obyvateľov Novoveskej Huty, tvrdí, že medzi ľuďmi panujú protichodné názory na prípadnú ťažbu uránu. "Je to 50 na 50. Asi polovica ľudí je proti, nevieme, ako to bude vyzerať, aká bude technológia ťažby," hovorí. Zdôraznil, že obnovenie ťažby by priniesol nové pracovné príležitosti. Priznáva, že "práca v uránovej bani je ťažká a zanecháva dôsledky na ľudskom zdraví."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš