najmä fakt, že Prešovčania si tento rok pripomínali 40 rokov od založenia prvého lôžkového oddelenia ARO na Slovensku.
Väčšina z 250 domácich aj zahraničných špičiek v tejto oblasti ocenila prácu organizátorov aj zaujímavé zákutia Prešova, ktoré mali možnosť počas troch dní spoznať. Témou kongresu, ktorý svojou účasťou podporili aj prezidentka Svetovej konfederácie anesteziologických spoločností Anneke Meursing z Holandska a prezident Európskej spoločnosti anesteziológie Peter Simpson z Veľkej Británie, bola predovšetkým prevencia pred komplikáciami v anestézii a intenzívnej medicíne. Hovorili však aj o najnovších poznatkoch v oblasti informačných technológií. Slovenská špička si tak mohla porovnať svoje skúsenosti s kolegami z Izraela, Talianska, Rakúska, Poľska aj Českej republiky.
V prednáškach aj diskusných vystúpeniach rezonovali aj otázky etiky. Prezidenta Slovenskej anesteziologickej spoločnosti a intenzívnej medicíny Milana Onderčanina (na snímke) sme sa opýtali, aký názor má na rozhodnutia o konci života. "Robíme koncovú medicínu s kriticky chorými pacientmi, otázka rozhodovania o konci života rezonuje na celom svete. Niektoré liberálne štáty ako je Holandsko či Kanada sa prikláňajú aj k eutanázii, ale naša spoločnosť na to nedozrela. Spejeme k tomu, že človek by mal mať právo rozhodovať sa o ukončení života, ale je to problém, ktorý v našej spoločnosti ešte nedozrel. Ja ako lekár by som k týmto praktikám nikdy nepristupoval. V svojej praxi sa skôr stretávam s tým, že pri každom pacientovi bojujeme aj o nemožné, aby sme ho vrátili do života."
V prestávkach anesteziológovia diskutovali aj o reálnych dopadoch šiestich reformných zákonov v zdravotníctve. Osobitne o snahách zmeniť vlastnícke vzťahy, vrátane lôžkových zariadení aj o odlive personálu do zahraničia. Lekári aj sestry odchádzajú z dôvodu zlého finančného ohodnotenia ich práce. Zhodli sa v tom, že situácia sa vyostrila tohto roku po vytvorení siete záchranných staníc. Tie ponúkli anesteziológom aj strednému zdravotníckemu personálu lepšie platové podmienky a mnohí výzvu prijali. "Myslím, že je to vysoká cena za to, že ich nevieme adekvátne zaplatiť. Taký stav je na celom Slovensku, hoci ešte pred dvomi rokmi sme boli pyšní na to, že máme v odbore dve tretiny atestovaných špecialistov a sestry schopné splniť aj najvyššie nároky. Dnes to už nie je pravda," poznamenal v tej súvislosti M. Onderčanin, ktorý pôsobí na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš