vodárenskej spoločnosti (PVS), a. s., odklepli akcionári na ostatnom valnom zhromaždení PVS. Víťazom výberového konania sa stala francúzska firma Veolia Water, ktorá za stopercentný balík akcií PVPS ponúkla 400 miliónov korún a ďalšie finančné a nefinančné benefity pre región.
Okrem čiastky za prevod akcií PVPS poskytne PVS v prvom roku prevádzkovania služieb aj predplatené nájomné vo výške 140 miliónov korún a ďalších 450 miliónov korún investuje do aktív PVPS. Na financovaní budúcich investičných projektov PVS sa chcú Francúzi podieľať až do výšky 30 percent oprávnených nákladov.
"Po vstupe strategického investora máme garancie, že bez vlastných zdrojov do nutných investícií je možné zabezpečiť ďalší rozvoj," uviedol starosta obce Nová Lesná a člen predstavenstva PVS Ján Mikolaj.
Podľa vodárov získané prostriedky otvoria PVS prístup k zdrojom financovania plánovaných projektov z fondov Európskej únie (EÚ) a umožnia v najbližších desiatich rokoch dobudovať a rozšíriť vodovodné a kanalizačné siete v regióne za približne 10 miliárd korún. V roku 2015 by mal podiel obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov dosiahnuť viac ako 90 percent a podiel domov napojených na verejnú kanalizáciu vyše 70 percent. (v súčasnosti sa podiel ľudí napojených na vodovod pohybuje od 53 percent v okrese Gelnica do 92 percent v okrese Poprad a podiel domov napojených na kanalizáciu predstavuje od 32 percent v Starej Ľubovni a Gelnici do 66 percent v Poprade).
"Každá takáto transakcia má svoje výhody, ale i riziká. Tie sme sa snažili minimalizovať," okomentoval príchod zahraničného investora predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí a primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. "V každom prípade rozhodovanie o cenách vodného a stočného, ako aj o tom, koľko a kam sa má investovať, bude v rukách miest a obcí, čiže starostov a primátorov tohto regiónu," dodal Š. Bieľak.
Podľa slov generálneho riaditeľa PVS Vladimíra Pastoreka (na snímke), dramatické zvyšovanie cien vodného a stočného nehrozí. Ovplyvní ich len výška inflácie. "Rozhodnutie o cene vody bude na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Návrh predloží prevádzková spoločnosť (PVPS) materskej spoločnosti, teda PVS, ktorej vlastníkmi sú mestá o obce," vysvetlil mechanizmus cenotvorby riaditeľ. "Ak by do spoločnosti nevstúpil investor, v roku 2009 - 10 by sme museli zvýšiť cenu o tridsať až štyridsať percent, aby sme mohli investovať," dodal V. Pastorek.
PVS vznikla v máji 2003, kedy sa spolu s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou pretransformovala na akciovú spoločnosť zo štátneho podniku Východoslovenské vodárne a kanalizácie, Košice. Na území podtatranského regiónu zabezpečuje dodávky pitnej vody, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd. K 1. januáru 2005 oddelila PVS prevádzku od správy majetku a založila PVPS, ktorá na seba prevzala všetky aktivity súvisiace s prevádzkou vodovodov a kanalizácií. Majetok zostal vo vlastníctve materskej spoločnosti, ktorá sa sústreďuje na investičnú činnosť. Väčšinový podiel akcií PVS už Fond národného majetku (FNM) SR previedol na mestá a obce v regióne. Základné imanie PVS je 1,626 miliardy korún.
Veolia Water
pôsobí v 56 krajinách sveta
má 67 800 zamestnancov
zásobuje 110 miliónov obyvateľov a 40-tisíc priemyselných zákazníkov
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš