povinností má ešte jednu úlohu navyše. Každý deň poobede odprevadí prvákov a druhákov, ktorí dochádzajú autobusom do Kojšova na autobusovú zastávku. Obec Veľký Folkmar je v tomto prípade rarita. Kvôli frekventovanej ceste a bezohľadným vodičom musí vedenie školy stále hľadať spôsob ako zabrániť nešťastiu. Každý rok s rodičmi hľadajú riešenie a stále sa to skončí tým, že pedagógovia bez nároku na odmenu dohliadajú na deti, kým nenastúpia do autobusu.
"Denne cestujem na opačnú stranu do Jakloviec. Prváci a druháci sa po vyučovaní zoradia do dvojíc pred školou a potom ideme spolu na zastávku. Mám aj terčík, ak by bolo treba. Deti si už na tento systém zvykli, sú poslušné a disciplinované," opísala P. Tancárová popoludnie na folkmarskej autobusovej zastávke. "Každý školský rok na prvom rodičovskom združení riešime tento problém. Rodičia sa boja o svoje deti, žiadajú nás, aby sme zabezpečili dozor. Nie je to naša povinnosť, ale vždy sa s rodičmi dohodneme. Pedagogický pracovník odprevádza prvákov a druhákov poobede ku autobusu bez nároku na finančnú odmenu. Nie sme tým nadšení, ale iná možnosť nie je. Bezpečnosť a zdravie detí je totiž prvoradé," popísal situáciu riaditeľ Základnej školy vo Veľkom Folkmari Mgr. Ján Brutovský. Ako si zaspomínal ďalej, učitelia odprevádzajú žiakov už od roku 1979. Vtedy to bolo na základe dohody medzi miestnymi národnými výbormi oboch dedín. V súčasnosti boli aj také alternatívy, že na odmenu učiteľa sa vyzbierajú rodičia, prípadne že práve otcovia a mamy najmenších školákov sa budú v dozore striedať.
Zdá sa, že tento stav potrvá ešte ďalšie desiatky rokov, pretože riešenie je v nedohľadne. Vedenie školy žiadalo vedenie miestnej autobusovej dopravy, aby autobus mal zastávku pred základnou školou. "Na mieste, kde by mala byť zastávka, musia byť isté podmienky - autobus sa musí otočiť. Podľa zákona, nesmie cúvať," vysvetlil Ing. Peter Koreň zo SAD - Košická dopravná spoločnosť, a. s., Dopravný závod Spišská Nová Ves. Ani retardér nepripadá vo Veľkom Folkmari do úvahy. "Je to hlavný ťah do Košíc a cesta druhej triedy," povedal riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu mjr. Ing. Pavol Leibiczer. Spomaľovacie prahy totiž sa môžu osadiť iba na miestnych a účelových komunikáciách. "Ak vodiči jazdia predpísanou rýchlosťou a sú ohľaduplní nemalo by na tomto miestne dochádzať k dopravným nehodám," dodal P. Leibiczer.
Bohužiaľ, vodiči v tejto obci častokrát prekračujú rýchlosť. Vedia o tom svoje aj samotní rodičia detí. "Deti zvyknú byť nepozorné a veľmi živé. Bývam tu od detstva a stále vodiči na tomto úseku jazdili veľmi rýchlo. Nečudo, že mám o svojho syna strach," uviedla členka školskej rady MVDr. Tatiana Andrašková, jej syn Peter navštevuje druhú triedu. Podobný názor má aj ďalší z rodičov Mária Lešková. Jej syna, druháka Miška, tiež učiteľa P. Tancárová každý deň odprevádza ku autobusu. "Chápem vedenie školy, že týmto systémom nie sú nadšení. Nech však skúsia chápať aj oni nás. Máme o svoje deti strach. Cesta je frekventovaná, vodiči tu jazdia veľmi rýchlo, neakceptujú ani vyznačený priechod pre chodcov. Aj dospelému tu hrozí nebezpečenstvo, nie to malým deťom. Bol aj návrh, aby sa pri dozore striedali rodičia, bohužiaľ, v tom čase som v práci," povedala M. Lešková.
Ďalší variant je kúpiť školský autobus. Touto myšlienkou sa zaoberal aj kojšovský starosta Rudolf Kušnír. "Na kúpu autobusu však nemáme peniaze," povedal nám.
Text k foto:
Situácia, ktorá sa vo Veľkom Folkmári opakuje každý deň cez pracovný týždeň. P. Tancárová odprevádza kojšovské deti na autobus
Foto: autorka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš