priamo cez koľajnice pri blízkej železničnej stanici. Podobne ako pani Eleonóra Š. Táto dôchodkyňa chodí cez koľajnice denno-denne, do mesta na nákupy, k lekárke. Na bráne pri vstupe ku koľajniciach svieti nápis: Cudzím vstup zakázaný, majetok ŽSR. Železničná polícia trestá neposlušných civilov bez železničiarskej uniformy pokutou.
O tom, že nie každého tento zákaz odradí, sme sa presvedčili priamo na mieste. Na prechode cez koľajnice je rušno, prechádzajú tadiaľ dôchodcovia s nákupmi aj mamičky s kočiarmi. "Ja mám povolenie, zaplatila som si, takže tadiaľ môžem chodiť," hovorí pani Eleonóra Š. a ukazuje preukaz. Vraví, že pred štyrmi rokmi začali Železnice SR vydávať preukazy, oprávňujúce obyvateľov Telepu prechádzať trať v presne určenom úseku. "Boli sme na školenie aj na lekársku prehliadku v Košiciach, zisťovali, či máme v poriadku oči, uši a celkovo organizmus. Stálo to okolo 800 korún. Preukaz mám ja, manžel aj syn. Školenie bolo na niečo dobré, naučili sme sa, čo robiť, ak napríklad spadne trolej," dodáva dôchodkyňa. Ďalšia pani s plnými nákupnými taškami v rukách, ktorú sme zastihli na koľajniciach, hovorí, že tadeto prechádza iba občas, keď ide k sestre. Preukaz nemá. "Každý ide tadiaľto na vlastné riziko. No radšej prejdem cez koľajnice ako by som mala ísť cez podjazd. Tam sa mi to zdá oveľa nebezpečnejšie," hovorí.
Za prechod cez koľajnice bez preukazu hrozí pokuta. "Vstup do vyhradeného areálu ŽSR je zakázaný. Ak tam občan vstúpi bez povolenia, dopúšťa sa priestupku," informoval Ľubomír Slovinský z Oblastnej správy Železničnej polície v Košiciach. Koho železniční policajti chytia pri prechádzaní cez koľajnice bez preukazu, môže zaplatiť až tisíckorunovú pokutu.
Obyvatelia Telepu bez preukazu tvrdia, že zvyčajne platia 50 alebo 100 korún. "Ako študenta ma tu neraz naháňali, raz na mňa dokonca pustili aj psa. Stokorunovú pokutu som platil neraz," vraví syn pani Eleonóry. Dnes má podobne ako ďalší obyvatelia Telepu preukaz. Tým ostatným, ktorí nechcú platiť za vydanie preukazu, neostáva nič iné, len využívať neďaleký priechod alebo naďalej riskovať prechod cez koľajnice. Železnice SR v najbližšom období neplánujú riešiť túto situáciu vybudovaním nadchodu alebo podchodu.
text k foto koľajnice:
Mnohí Novovešťania uprednostňujú pred neďalekým podjazdom skratku cez koľajnice
Preukaz až po školení a prehliadke
Hovorkyňa ŽSR Nela Blašková zdôraznila, že na preukaz má nárok iba dospelá osoba po absolvovaní školenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v Inštitúte vzdelávania a psychológie ŽSR a po absolvovaní lekárskej prehliadky. "Školenie aj lekárska prehliadka sú platené podľa príslušného platného cenníka a musia sa opakovať každé 2 roky. Celková suma je cca 800 korún," uviedla hovorkyňa. Preukazy sa vydávajú na základe interného predpisu ŽSR o povoľovaní vstupu, filmovania a fotografovania vo vyhradenom obvode na dobu 24 mesiacov.
Preukazy vydávajú Železnice SR už štvrtý rok. Iniciatíva podľa Blaškovej vyšla od obyvateľov mesta. "Ak by sa niekedy v budúcnosti uvažovalo o nadchode, resp. podchode v tomto mieste, bolo by to len v rámci modernizácie, ale to je otázka niekoľkých rokov. Iniciatívu vybudovať v tomto mieste nadchod nepreukázalo ani mesto, pretože náklady by znášal ten, kto by mal záujem o vybudovanie takéhoto nadchodu," dodala N. Blašková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš