Prešov - Dobudovanie informačného systému na prešovskom mestskom úrade robí radným už dlhší čas problémy. Opatreniami na odstránenie nedostatkov
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zistených kontrolou hlavného kontrolóra mesta Milana Tkáčika sa zaoberali poslanci na ostatnom rokovaní zastupiteľstva už druhý raz. To preto, že pri predložení správy v marci zaviazali primátora Milana Benča, aby vzniknutú situáciu riešil a vyvodil dôsledky. Problém však ani napriek dlhej a emotívnej diskusii nedoriešili. Prijali uznesenie, že primátor má predložené opatrenia dopracovať a preložiť na zastupiteľstvo 29. mája. Požiadali aj o predloženie všetkých zmlúv s dodávateľom informačného systému, popradskou firmou Cora geo, s. r. o. a predloženie návrhu financií, ktoré mesto na informačný systém bude potrebovať na roky 2006 a 2007.
V predložených opatreniach primátora Benča si poslanci prečítali, že je potrebné personálne doplniť Radu informačného systému a zabezpečiť jej pravidelnú (mesačnú) činnosť zameranú na vecné a časové plnenie zmluvy o dielo s Cora geo. Primátor za nového predsedu rady navrhol zástupcu prednostu mestského úradu Mariána Eliáša. V opatreniach sa ďalej konštatuje, že sa majú dôsledne dodržiavať zásady obehu účtovných dokladov. Objavili sa aj mená zodpovedných za nedostatky. V prvom rade bol za vinníka označený prednosta mestského úradu, dnes už exprednosta Ján Dobrovič (na snímke na str. 1) a vedúci kancelárie prednostu Andrej Kaščák. Pre Kaščáka navrhol primátor aj finančný postih, ktorého výšku však nekonkretizoval.
Ako prvý sa do rozpravy prihlásil hlavný kontrolór. Zdôraznil, že predložené opatrenia primátora nereagujú na všetky jeho zistenia, aj to, že v nich očakával konkrétnejší prístup. Výhrady mal aj voči zodpovednosti Dobroviča. „Aké budú sankcie voči exprednostovi? Veď keď som správu do zastupiteľstva predkladal, bol ešte prednostom," zdôraznil.
Pripomeňme si výhrady hlavného kontrolóra Milan Tkáčika, ktoré v marcovej kontrolnej správe o informačnom systéme predložil do zastupiteľstva. Čo sa týka zmluvy z roku 2000 s Cora geo, konštatoval netransparentnosť výberu dodávateľa a absenciu povinných dokladov v dokumentácii. Mestský úrad podľa neho nepostupoval podľa platnej zmluvy, čím nechránil svoje oprávnené záujmy. Čo sa týka dodatku pre roky 2005 až 2007, nebola zaregistrovaná v centrálnej evidencii zmlúv a nemá pridelené registračné číslo. V zmluve sa nezakotvili technické požiadavky, čím pre mesto v niektorých prípadoch vznikli nepotrebné výdavky.
Poslanci v rozprave okrem iného kritizovali fakt, že v predložených informáciách o prijatých opatreniach nie sú uvedené finančné požiadavky vyplývajúce zo zmluvy s Cora geo pre súčasnosť a tiež pre budúcnosť. „Až keď budú uvedené, budem môcť zdvihnúť ruku," uviedol poslanec Juraj Bujdosó (SDKÚ-DS). Andrej Anderko (KDH) navrhol predložený materiál stiahnuť z rokovania, dopracovať a opätovne predložiť.
Primátor protestoval, poznamenal, že ani nič iné nepredloží: „Budem musieť požiadať o stanovisko Radu pre informačný systém," uviedol a dodal, že zmluva je tu od roku 2000 a treba, aby ju pracovníci mestského úradu plnili. Čo sa týka sankcií, skonštatoval, že ich nekonkretizoval, lebo celý problém ešte vecne nebol vyčíslený.
Poslankyňa Katarína Ďurčanská (KDH) sa ohradila konštatovaním, že 80 percent poslancov nevie, o čom sa vlastne hovorí: „Nevieme, čo je predmetom zmluvy s Cora geo. Ideme schváliť na informačný systém ďalších 4,5 milióna korún a nevieme, čo za to chceme," upozornila.
Na rokovaní vznikli aj ďalšie kontroverzné situácie, napríklad poslanec Juraj Hurný (SKDÚ-DS) sa nemohol domôcť odpovede na otázku, či s Cora geo bola podpísaná nová zmluva, alebo iba dodatok k prvej. Následne odznel opätovný návrh na stiahnutie materiálu z rokovania. Predniesol ho poslanec Stanislav Kahanec (KDH). Zastupiteľstvo preto celú vec odložilo do najbližšieho rokovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš