drevený kostolík z roku 1727. V tejto národnej kultúrnej pamiatke sa slúžia rímskokatolícke bohoslužby. Väčšina veriacich je totiž tohto vierovyznania. Bez toho, aby vzniklo akékoľvek napätie, tu spolunažívajú veriaci z oboch ´táborov´.
Drevený grécko-katolícky chrám sv. Lukáša je jediný v okrese Prešov. Je postavený zo zrubového dreva s výraznými vplyvmi gotickej rímskokatolíckej sakrálnej architektúry. Radí sa tým medzi najstaršie drevené kostolíky na Slovensku a je plne funkčný. „Bol zaradený do zoznamu obnovy a ochrany národných kultúrnych pamiatok," uviedol starosta obce Brežany Jaroslav Kočamba (na snímke).
Momentálne je však kostolík v Brežanoch bez ikonostasu, čiže steny s tromi vchodmi zdobenej ikonami. Ikonostas v gréckokatolíckych či pravoslávnych chrámoch oddeľuje oltárny priestor od lode, kde sa zdržiavajú veriaci. Brežiansky barokový ikonostas pochádza z roku 1733. Je viacradový, čiastočne obnovený maľbami a členený točenými stĺpmi s vínnou révou. Zachováva tradičnú byzantskú schému rozmiestnenia ikon. Jeho kráľovské dvere sú sekundárne a premiestnené za hlavný oltár, rovnako ako diakonské. Chrámová ikona svätého Lukáša evanjelistu ho zobrazuje pri zapisovaní evanjeliových udalostí. V spodnej časti orámovania ikony sú vyobrazení kľačiaci zakladatelia chrámu a modliaci sa na kolenách k ukrižovanému Kristovi.
Namiesto ikonostasu visí teraz v chráme v Brežanoch biela plachta. Celý ikonostas odviezli do Bratislavy. Pamiatkári ho totiž reštaurujú. „Jeho reštaurácia bude stáť jeden milión korún. Zrenovovanú kultúrnu pamiatku opäť do kostolíka nainštalujú koncom roka," informoval starosta. Hoci na niektorých častiach ikonostasu sú už práce hotové, pracovníci pamiatkového ústavu privezú opravenú stenu naraz. „Preprava z Bratislavy k nám totiž stojí dvadsaťpäťtisíc korún," dodal starosta obce. Financie na opravu získali od ministerstva kultúry z programu Obnov si svoj dom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš