ktorej mala byť reč najmä o rozpočte, sa však vyvíjala búrlivejšie, ako tie predchádzajúce. Časť starostov napádala šéfa úradovne, starostu Nižného Orlíka Juraja Petného (na snímke druhý zľava), že im zatajuje niektoré fakty.
"Nevedeli sme, že v stave pracovníkov úradovne je aj pracovníčka Obecného úradu v Nižnom Orlíku. Stojí nás 400-tisíc ročne," povedal starosta Vyšnej Jedľovej Michal Michalko.
Juraj Petný reagoval: "Nič nerobím tajne. Pracovníčka je tu od založenia úradovne, čo bola aj moja podmienka, že som zobral funkciu štatutára. Nespokojnosť je tu preto, lebo máme málo pracovných síl aj málo peňazí, ale prenesené kompetencie musíme vykonávať. Veľa nás stojí prenájom priestorov pre sídlo Spoločného obecného úradu vo Svidníku. Dotácie pre stavebný úrad nám štát oproti minulému roku znížil o 230-tisíc a nikto z vás nechce pripustiť, že ich musíme nahradiť zvýšením príspevkov do spoločného fondu."
Zdôraznil, že množstvo povinností spojených s výkonom prenesených kompetencií vykonáva 7 pracovníkov úradovne a nie sú zdroje ani na to, aby sa im valorizovali mzdy. Priznal, že jedna pracovníčka je na Obecnom úrade v Nižnom Orlíku, ale 70 percent činnosti vykonáva pre úradovňu a 30 pre obec. "Zvolili ste ma za štatutára, robím to zadarmo a jediný môj úžitok z toho je, že táto pracovníčka vykonáva aj časť agendy môjho obecného úradu. Nie je pravda, že zarába takú sumu, jej ročný mzdový náklad je okolo 150-tisíc korún," vysvetlil J. Petný a dodal, že keď im to prekáža, nech odsúhlasia zmenu štatutára a jej pracovné miesto stratí opodstatnenosť.
Z pléna, najmä od úväzkových starostov sa ozvalo, že tu niet čo riešiť a sami vyzvali nespokojencov, aby navrhli inú obec a starostu, ktorý prevezme tieto povinnosti. Návrh však neprišiel. Ekonómka úradovne zase navrhla, že keď nemajú dôveru v ich činnosť, nech vymenujú finančnú komisiu, ktorá bude hospodárenie kontrolovať. Ani na tento návrh však nikto nereagoval. Podporu vyslovila len starostka Vyšného Mirošova a členka výboru Milica Cocuľová. "Myslím, že v skutočnosti nikto nechce štatutára odvolať, úradovňa funguje a nezrovnalosti si treba vysvetliť. Všetci vieme, že peňazí je málo. Hlasujme za finančnú komisiu," pridala sa k návrhu. Reakcia však neprišla. Len stoličky starostov sa začali pomaly vyprázdňovať. Do konca porady nenašli riešenie a keďže tretina starostov odišla, nemohli prijať ani uznesenie.
Spor, ktorý nedokázali a možno ani nechceli riešiť vyústil do toho, že obec Nižný Orlík, ktorá združila obce do spoločnej úradovne im dala výpovede zo zmlúv k 31. decembru. Minimálne dovtedy by mali problém vyriešiť.
Faktom totiž je, že starostovia do spoločného fondu odmietli prispievať viac a už teraz má úradovňa schodok vo financiách. Mimochodom, jej príjmy sa tvoria z poplatku 80 korún na občana a keďže ide o dediny s nízkymi počtami obyvateľstva, celkové príjmy na tento rok budú tvoriť 2 milióny korún. Viac ako polovicu z tejto sumy zhltnú mzdy a prevádzkové náklady a na konkrétne výkony ostane málo zdrojov. Krátenie dotácii sa tento rok na rozpočte odrazí ešte drastickejšie. Pre ilustráciu, len na poštovné pre stavebný úrad potrebujú ročne 45-tisíc korún a takých prevádzkových výdavkov je oveľa viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš