Spišskej Novej Vsi. Dve podvodníčky jej ukradli spolu 110-tisíc korún.
"Bývam v dome s manželom. Práve som v záhradke okopávala kvety. Pred domom zastalo auto striebornej farby. Dve ženy ma úpenlivo prosili, vraj havarovali ale s iným autom, ich priateľ je tam ranený, krváca a súrne potrebujú požičať 17-tisíc korún," popísala dôchodkyňa, ktorá nás poprosila o anonymitu.
Starenke sa príbeh veľmi nepozdával, jej manžel bol však toho názoru, že ľuďom v núdzi treba pomôcť. Dokonca im ponúkol, že môžu parkovať v ich dvore. "Odomkla som bráničku a pozvala som ich na verandu," pokračuje okradnutá dôchodkyňa v rozprávaní. V kapsičke mala doma uložených 110-tisíc korún. Dôverčivá starenka pred podvodníčkami odrátala sumu, o ktorú ju požiadali. Kapsičku potom odložila späť na svoje miesto. Podvodníčky využili jej nepozornosť, celoživotné úspory jej ukradli a už ich nebolo. Podvedená dôchodkyňa potom od susedky zatelefonovala na políciu. "Nikomu neprajem zažiť ten pocit, keď vás okradnú o úspory," s plačom sa nám požalovala podvedená Novovešťanka.
Ako sme sa dozvedeli na polícii, v tomto roku už podvodníci vyčíňali spolu v troch domácnostiach. "Od začiatku roka evidujeme zatiaľ tri prípady, kedy nezmámi ľudia prišli za staršími osobami so zámienkou náhlej poruchy na motorovom vozidle, ktorej oprava si vyžaduje väčšie množstvo peňazí. Vo všetkých prípadoch dôchodcov požiadali o pôžičku. Tí potom podvodníkom vyplatili rôzne finančné čiastky, najviac 17-tisíc korún a to bez toho, aby si overili pravdivosť ich slov prípadne ich totožnosť," uviedol pre KORZÁR pplk. JUDr. Jaroslav Dulík z Úradu justičnej a kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi.
Vytriezvenie dôchodcov nastalo po odchode ľudí, ktorým tak naivne pomohli. "Zistili, že návštevníci využívali chvíľkové nepozornosti a kradli v domácnosti cennejšie predmety, hlavne peniaze a šperky. Množia sa však prípady, kedy podvodníci prídu do domácnosti s rôznymi výhovorkami. Napríklad, že prišli s preplatkom za elektrinu, plyn, s výhrou zo sociálnej či inej poisťovne, skontrolovať vodomery a podobne," dodal J. Dulík.
Takéto podvodnícke návštevy sú rozšírené v Košickom aj v Prešovskom kraji, dôverčiví ľudia častokrát naletia napriek varovaniu polície. "Policajný zbor žiada občanov, aby v žiadnom prípade nevpúšťali do svojich bytov cudzích ľudí a akékoľvek podozrivé konanie oznámili aj anonymne na linku 158. Trest za takýto trestný čin je do dvoch rokov odňatia slobody pri spôsobení malej škody a od 10 do 15 rokov pri spôsobení škody veľkého rozsahu," vysvetlil J. Dulík.
Dôchodkyňu, ktorú sme navštívili ,nám s plačom porozprávala svoj príbeh. Poučená nás nevpustila ani dnu, rozhovor prebiehal za zamknutou bránkou. "Zamykám bránku, nikomu už neverím a nikoho už nevpustím dnu," lúčila sa s nami podvedená Novovešťanka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš