opatrovateľskú službu pre starších a chorých občanov. „Zmluva bola na dobu neurčitú, preto SKCh napadla vec na súde. Žiaľ, prvostupňový súd na konci marca rozhodol v náš neprospech," informovala Anna Šugareková z kežmarského dekanátu SKCh.
SKCh po zastavení platieb z PSK požiadala mesto Kežmarok o pomoc. „Keďže rozhodnutie súdu sa predpokladalo v jarnom období, mesto poskytlo kežmarskej Charite 200-tisíc korún do 31. marca ako preklenovacie riešenie," povedal prednosta Mestského úradu Kežmarok Miroslav Perignáth.
Po prehratom súde a skončení pomoci mesta ostala opatrovateľská služba kežmarskej SKCh od prvého apríla bez prostriedkov. Musela tak prepustiť päť svojich zamestnancov. V Charite ako opatrovateľka ostala pracovať iba jedna rehoľná sestra. Päť z dvadsiatich piatich klientov charity prešlo do opatrovateľskej služby mesta Kežmarok. S nimi aj jej dvaja zamestnanci. Mestská opatrovateľská služba takto nanovo opatruje celkovo 63 ľudí. Teraz má 28 zamestnancov.
Čo sa stalo so zvyšnými dvadsiatimi starými ľuďmi, ktorí potrebujú opatrovateľskú službu? „Naši prepustení zamestnanci im pomáhajú aj teraz, ale v podstate zadarmo. Niekedy im klienti dajú malú symbolickú odmenu. Nemohli sme ich nechať len tak. Aj keď dlhodobo to tak nepôjde," opísala súčasný stav A. Šugareková.
M. Perignáth predstavil dve riešenia problému, ktoré sa nateraz ponúkajú. „Buď mesto poskytne charite do konca roka ďalších 600-tisíc korún, ako nás žiada, alebo klienti charity prejdú pod našu mestskú opatrovateľskú službu s tým, že by sme zamestnali aj jej bývalých zamestnancov." To je dôležité, pretože starí ľudia majú k svojim opatrovateľom vytvorené citové väzby. Príslušná mestská komisia odporučila poslancom schváliť druhé riešenie.
Obidve riešenia majú svoje plusy a mínusy. „Z finančného hľadiska je pre mesto výhodnejšie druhé riešenie. Keďže klienti na opatrovateľskú službu čiastočne prispievajú, ušetrili by sme tak zhruba stotisíc korún," vysvetlil M. Perignáth. Prednosta uviedol aj negatívnu stránku tohto riešenia. „Niektorí klienti nie sú ochotní prejsť pod mesto. Napríklad dôstojný pán Vasilík chce ako kňaz ostať pod cirkevnými krídlami." Podľa Šugarekovej takýchto odmietajúcich klientov pre svoj vzťah k viere je viacero.
A. Šugareková bez snahy ovplyvňovať budúce rozhodnutie mesta ocenila jeho doterajší prístup. „Iné mestá, napríklad Poprad, po vypuknutí problému na prelome rokov neposkytli žiadne peniaze." Uviedla tri svoje argumenty, prečo si myslí, že by mesto malo charite poskytnúť peniaze do konca roka. „Na rozdiel od mestskej organizácie my poskytujeme aj ošetrovateľské služby, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne. Preto netreba chodiť kvôli každej injekcii za lekárom. Po druhé, disponujeme celým radom zdravotných pomôcok potrebných pre týchto ľudí." V neposlednom rade je podľa názoru Anny Šugarekovej potrebná konkurencia. „Klienti by mali mať možnosť výberu. Keď bude službu poskytovať iba jeden subjekt, jej kvalita môže ísť smerom dole."
O spôsobe riešenia problému by kežmarskí poslanci mali rozhodnúť tento štvrtok. Miroslav Perignáth ako poslanec PSK a podpredseda jeho sociálnej komisie vidí ešte jedno riešenie na konci tunela: „Hospodárenie PSK za rok 2005 skončilo s prebytkom. O použití peňazí bude krajské zastupiteľstvo rozhodovať v júni. Časť týchto peňazí by mohla ísť práve na účely opatrovateľskej služby." Suma, o ktorej bude rozhodovať prešovské krajské zastupiteľstvo, sa približuje k 120 miliónom korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš