stav zhoršoval. Nezaberali ani lieky. Ťažko sa jej dýchalo, dusila sa, nevládala chodiť. „Aj malá námaha bola pre mňa problémom. Ledva som prešla pár krokov," povedala nám. Teraz sa však cíti oveľa lepšie. Pred týždňom ju totiž primár Kliniky kardiológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ján Kmec (na snímke) operoval novou, prevratnou metódou. Takáto unikátna operácia sa v Prešove robila prvýkrát. Pacientke voperovali nový typ trvalého kardiostimulátora.
„Zaviedli sme jej do srdca aj tri elektródy cestou žilového systému. Jednu do pravej predsiene, druhú do pravej a tretiu do ľavej komory," uviedol primár.
Jeho pacientka A. Suchá neskrývala potešenie nad zlepšením svojho zdravotného stavu: „Tešia sa aj moji blízki. Mám tri deti. Vraveli mi, že už aj v tvári mám lepšiu farbu. Sú radi, že mi lekári predĺžili život. Hneď po operácii som sa pýtala, či si môžem trochu poplakať. Strašne sa mi to žiadalo. Uľavilo sa mi."
Podľa primára J. Kmeca pri optimálnej liečbe srdcovej slabosti pomocou liekov u pani Suchej dochádzalo opakovane k stavom srdcového zlyhania. „Preto sme pristúpili k operácii touto novou metódou. Táto nová liečba dokáže optimalizovať synchronizáciu srdca," dodal J. Kmec. Zjednodušene povedané, ak srdce zlyháva a jeho jednotlivé časti - predsieň a obe komory nepracujú pravidelne, rovnako a spolu - synchronizovane, zavedú lekári pacientovi cez žilu z ľavého ramena do srdca elektródy. Tie dokážu zlepšiť výkonnosť srdca. Ak nenastávajú komplikácie, pacienti necítia, že majú vsadený stimulátor. „Pacient ho môže iba slabo cítiť v podkožnej oblasti pod ľavou kľúčnou kosťou. S tým by však nemal mať problémy," informoval primár. Podľa primára spomínaný zákrok je do určitej miery most k preklenutiu transplantácii srdca. „Zároveň je však nutné povedať, že nie všetci títo pacienti musia dospieť do štádia nutnosti transplantácie. Až v deväťdesiatich percentách sa výkonnosť srdca po vsadení implantátu zlepší," skonštatoval J. Kmec.
Pacienti, ktorí majú vsadený tento stimulátor, by sa nemali zdržiavať pod veľmi silným elektromagnetickým poľom. „S telefonovaním mobilom však nie je žiaden problém. Na opačnej strane, ako je implantát vsadený, môžu bez problémov a ohrozenia telefonovať," dodal.
Podrobiť sa takejto operácii môže hocikto, musí však spĺňať určité medicínske kritériá. Dĺžka hospitalizácie je iba pár dní. Životnosť stimulátora je približne sedem rokov. Jeho výmena za nový trvá pol hodiny. Elektródy ostávajú pôvodné, čiže najnáročnejšia časť operácie sa už nevykonáva. Kardiostimulátor ako špeciálny zdravotnícky materiál v plnej výške hradia zdravotné poisťovne nad rámec nemocničného rozpočtu. Cena celého zariadenia je okolo 250-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš