Aj keď mnohé z nich boli na prvý pohľad nekvalitné, kupujúcich to netrápilo. Neprekážalo im dokonca ani to, že ak si chceli kúpiť topánky rovnakej veľkosti či farby, museli sa v koši s tovarom prehrabávať aj pol hodiny.
"Dozvedela som sa to náhodou, ale vraj sa tu také lacné topánky dajú kúpiť už týždeň," povedala nám jedna zákazníčka. Aj keď obuv nebola z najkvalitnejšieho materiálu, topánky šli včera naozaj na dračku. "Do záhrady sú dobré," pochvaľovala si krikľavé gumáky pani Viera z Vranova. "Viaceré topánky boli nosené, veď to vidieť. My sme však natrafili na také, ktoré neboli nosené," povedala nám pani Božena s manželom Štefanom.
"Je to dobré, keď človek nemá peniaze. Finančne nám to nevychádza, máme s manželom nízke dôchodky. Keď človek nemá peniaze, musí byť spokojný aj s takýmto tovarom," povedala Vranovčanka Magda Šamková s manželom Emilom. "Topánky asi niekto nosil, potom ich doniesol na reklamáciu a teraz ich predávajú," špekulovala jedna dôchodkyňa.
Celou situáciou neboli nadšení pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie. Hneď ako sa o situácii dozvedeli, vyrazili do spomínaného obchodného domu. Podľa ich zistení sa tam nachádzal tovar nižšej kvality. Boli tam však aj výrobky, ktoré už boli použité. "Na topánkach boli diery, niektoré boli ošúchané," povedal nám vedúci kontroly SOI pre Prešovský kraj Rastislav Lučanský.
Ako ďalej dodal, obchodníci uvádzali, že predávajú pokazený tovar. "Výrobky však boli použité, takže týmto spôsobom vlastne spotrebiteľov klamali," uviedol Lučanský. Pri takomto tovare musí byť doložená písomná informácia o spôsobe používania. "Takáto informácia tam chýbala." Ako sme sa ďalej dozvedeli, obchodný dom nemal podľa rozhodnutia hygienika možnosť predávať použitý tovar. Znamená to, že ho predávajú v rozpore so zákonom.
"Skontrolovali sme aj prešovský obchodný dom. Tam sme sa s takýmto predajom nestretli," povedal nám Cyril Klobušovský, štátny radca Slovenskej obchodnej inšpekcie v Prešove. Ako poznamenal, obnosené šatstvo alebo topánky sa v obchodoch môžu predávať, ale musia byť oddelené od nových výrobkov. Nosený tovar musí spĺňať hygienické požiadavky. Ak to tak nie je, "soika" to považuje za ohrozenie zdravia zákazníka. "Pri zistení nedostatkov prípad zaznamenáme a postúpime Úradu pre verejné zdravotníctvo, ktorý prípad dorieši," uzavrel.
S kompetentnými pracovníkmi obchodného domu Lidl sme sa pokúsili skontaktovať. Telefónne čísla obchodného domu sú však utajené. O tomto obchodnom reťazci je známe, že sa pre médiá nevyjadruje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš