ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou. Prednedávnom však parkanový múr začal padať smerom do hradobnej priekopy. Ide asi o plochu 15 metrov štvorcových. Podľa odborníkov, bezpečnosť ľudí nie je ohrozená, V. Šimo nám však vo svojom dome ukazoval praskliny, ktoré podľa neho spôsobil práve padajúci múr.
"Hradby nie sú súčasťou môjho pozemku, patria jednoznačne mestu, preto by sa mali o ne postarať. Veď táto časť Levoče je určite pýchou mesta. Múr padá, preboril sa aj prístup ku schodom," popísal nám V. Šimo, ako mu historická pamiatka skomplikovala život.
Podľa slov hovorcu mesta Levoča Mgr. Jozefa Cvoligu sa magistrát určite z problému nechce vyzuť. "Táto časť bola rekonštruovaná asi pred 40 rokmi. Zrejme sa použili iné stavebné materiály. Je tu nová takzvaná nalepená časť, asi nedošlo k dobrému previazaniu. Svoje určite spôsobilo aj počasie. Na mieste bol statik, prvý odborný posudok sme dali vypracovať pred časom, bolo však vtedy ešte chladné zimné počasie. Preto až v máji bude odborník presne vedieť povedať, koľko nás bude stáť oprava zboreného úseku," upresnil pre KORZÁR hovorca mesta Levoča Mgr. Jozef Cvoliga. V minulosti už Levočania investovali do hradieb sumu vo výške približne 18 miliónov korún. Išlo o rôzne zdroje, napríklad Pro Slovakia.
Ako uviedol známy historik docent Ivan Chalupecký, hradby v Levoči začali stavať koncom 13. storočia. Z pôvodných pätnástich bášt sa zachovalo ešte päť. Kým v iných mestách oporné múry búrali, Levočania si zrejme uvedomili ako je táto stavba vzácna. Dnešné hrady majú dĺžku 1 200 metrov.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš