Kroměříži a chorvátskom Oroslavje na spoločnom projekte po troch rokoch končí. Dnes finišuje záverečná fáza projektu Comenius, financovaného z vzdelávacieho programu Európskej komisie Sokrates, počas ktorého študenti riešili výrobu komponentov pásového dopravníka. Toto technické zariadenie bežne používané na výrobných linkách je pre laikov možno neznámou. Pre účastníkov projektu je jeho programovanie a používanie dnes bežnou záležitosťou.
„Keď som začínal, nevedel som programovať dotykový panel ani procesor. Teraz s tým nemám problém. Teda minimálne to som sa naučil, ak nerátam komunikáciu v angličtine," tvrdí štvrták Pavol Gromovský, ktorý sa projektu zúčastňuje od začiatku. Spolu so študentmi z Nemecka, Česka a Chorvátska sa naučili nielen riešiť technické problémy, ale o nich aj komunikovať. Pri rozhovore s nemeckými kolegami používa Pavol angličtinu. „Lepšie sa mi s Nemcami rozpráva po anglicky, nemajú prízvuk," hovorí. Jeho pracovnú skupinu sme zastihli pri programovaní dotykového panela, teda riadiaceho prvku celého zariadenia.
Skupina dvadsiatich študentov zo Spišskej Novej Vsi, ďalších 19 z Nemecka, dvojica českých a chorvátskych stredoškolákov bude dnes svoje nápady a riešenia obhajovať v cudzom jazyku. „Cieľom projektu je výmena skúseností medzi pedagógmi a študentmi projektu mechatronika, ktorý sa študuje na všetkých štyroch zúčastnených školách. Záverečné hodnotenie projektu sa uskutoční v rámci Európskeho dňa vo Weidene za účasti poslancov europarlamentu," informoval riaditeľ SPŠ strojníckej RNDr. Ladislav Ruttkay.
Mechatronika ako študijný odbor v sebe spája poznatky z mechaniky, elektrotechniky, elektroniky, konštruovania a informatiky. V Spišskej Novej Vsi sa študuje už desiaty rok, podľa slov riaditeľa L. Ruttkaya s dobrými výsledkami. Absolventi študujú na vysokých školách alebo sú doslova „rozobratí" firmami, niektorí programujú aj v žilinskom závode automobilky Kia. Záujem o otvorenie tohto študijného odboru majú aj dve košické stredné školy, ktorých pedagógovia chodia na Spiš získavať skúsenosti.
Systém vzdelávania na Slovensku a v Nemecku je podľa slov P. Gromovského odlišný. „Je to ťažko porovnávať. Vo Weidene sa učia iným systémom. Veľa času trávia vo firmách. To, čo preberú v lavici, môžu vzápätí odskúšať v reáli," hodnotí študent strojníckej priemyslovky. V štúdiu mechatroniky plánuje pokračovať na Trenčianskej univerzite.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš