miliónov eur (podľa súčasného kurzu 6,3 miliardy korún) pri Spišskej Novej Vsi, vyvoláva na Spiši protichodné reakcie.
Novoveský viceprimátor Pavel Kuchárek od neho očakáva zlepšenie životnej úrovne obyvateľov mesta aj širokého regiónu. „Projekt môže riešiť nezamestnanosť a priniesť Spišiakom novú filozofiu, aby sa naučili žiť z cestovného ruchu a krás Slovenského raja. Verím, že s ochranármi nájdeme zlatú strednú cestu," predpokladá.
Riaditeľ úradu práce v Spišskej Novej Vsi Michal Komara hodnotí projekt ako odvážny a ambiciózny nielen pokiaľ ide o výšku investícií, ale aj o tvorbu 5000 nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti je v okrese Spišská Nová Ves na úrovni 16%, čo predstavuje 7800 ľudí bez práce, z toho polovica je bez kvalifikácie. „V dostatočnom predstihu bude potrebné zo strany investora zadefinovať požiadavky na pracovnú silu, aby sa klienti v evidencii mohli rekvalifikovať a aby sa už terajší študenti stredných škôl mohli pripravovať na konkrétne profesie. Verím, že realizácia tohto projektu zastaví ľudí, ktorí plánujú odísť do zahraničia a bude lákadlom pre tých, ktorí sú vonku a vrátia sa domov jazykovo pripravení," dúfa riaditeľ úradu práce.
Menej nadšenia prejavujú ochrancovia prírody. Upozorňujú, že areál má stáť v chránenom vtáčom území Volovské vrchy. „Platí tu 4. stupeň ochrany prírody a tieto aktivity sú v rozpore s legislatívou," tvrdí riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua a pokračuje: „Myslím si, že tu nič stáť nebude. Všetko to, čo odznelo na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva, je proti zdravému rozumu. Vraj urobia zo Spiša najatraktívnejšiu turistickú destináciu. Veď tou už Spiš predsa je, máme tu svetové kultúrne dedičstvo, Levoču, Kežmarok, pútnické miesto pri Levoči, Spišský hrad."
K opatrnosti nabáda bývalý primátor Spišskej Novej Vsi a poslanec NR SR Karol Mitrík. „Aktivita je dobrá a želám si, aby bola úspešná. Myslím si však, že mesto musí postupovať opatrne. Nepoznám detailne obsah zmluvy, ale isté skutočnosti ma zarazili. Mesto s miliardovým majetkom má uzavrieť kontrakt so spoločnosťou s ručením obmedzeným s 200-tisícovým vkladom. Je to veľmi nevyvážené a rizikové partnerstvo. Ak je anglický partner transparentný, mal by preukázať referencie aj svoju ekonomickú silu a vložiť do spoločnosti istý kapitál," domnieva sa exprimátor K. Mitrík.
Predseda Združenia cestovného ruchu regiónu Spiš Roman Hrušovský vidí problém v exkluzivite, ktorú mesto zaručuje britskému investorovi: „Zmluva sa mne ako podnikateľovi javí ako ošemetná a to kvôli exkluzivite podnikania v cestovnom ruchu na území prenajatom firme Dorchester. Ide o 550 hektárov pôdy, na ktorej nesmie nikto iný podnikať okrem firmy Dorchester."
Prednosta mestského úradu Ľubomír Pastiran vysvetľuje: „Na realizáciu celého zámeru je potrebných mnoho dokumentácií a štúdií, ktoré budú stáť niekoľko sto miliónov korún. Preto firma Dorchester chce, aby v období ich spracovania mesto nepustilo do tohto územia iného záujemcu, pretože by tým zmarilo ich niekoľko stomiliónovú investíciu." Za najväčšie riziko tejto investície považuje súlad so zákonmi SR. „Vieme, že boj ochranárov a podnikateľov prebiehal vo Vysokých Tatrách a vieme, že takýto zápas bude prebiehať aj na tomto území. Anglická strana deklarovala, že je odhodlaná dodržať všetky podmienky ochrany prírody plus prekonať všetky ostatné prekážky, ktoré budú stáť v ceste tejto investícii. Pripravovaný zámer firmy Dorchester je investíciou, ktorá v regióne Spiša momentálne nemá obdobu. Myslíme si, že odmietnuť takúto investíciu by bolo hriechom," uzavrel Ľ. Pastiran po rokovaní mestského zastupiteľstva.
Britská ambasáda nemá informácie o Dorchester Group
Mimoriadneho rokovania, na ktorom novoveskí poslanci schvaľovali zámer spoločnosti Dorchester Group, sa zúčastnil aj Peter Repka, zástupca britského veľvyslanectva na Slovensku. Jeho prítomnosť bola vnímaná ako prejav podpory tejto investície. Na otázky médií o postavení firmy Dorchester Group na britskom trhu a o jej referenciách odmietol odpovedať s odvolaním na tlačové oddelenie ambasády. Jeho pracovníčka Katarína Strýčková na totožné otázky odpovedala krátko: „Britské veľvyslanectvo na Slovensku cez svoje obchodné oddelenie veľmi detailne sleduje britské investície na Slovensku a úzko spolupracuje s investormi, ktorí tu už pôsobia. Informácie, ktoré máme o firme Dorchester, sú také ako vaše. Kolega, ktorý bol prítomný na prezentácii na Spiši, tak robil za účelom získania viac informácií o projekte."
(top)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš