ani dom smútku, či kultúrny dom. Funguje v nej škôlka aj základná škola pre 1. až 4. ročník. Obe zariadenia navštevuje po 15 detí, a tak sa starosta bude musieť čoskoro zamýšľať nad tým, či ich dokáže udržať aj v nasledujúcom školskom roku.
Ani tejto obci sa nevyhýbajú povodne. Ľudia vravia, že za normálnych okolností je miestny potok tak "žabám po oči", ale keď zaprší, zakaždým zaleje záhrady a občas sa dostane aj do pivníc domov. "Len nedávno sme opravovali cesty a chodníky po poslednej povodni. Ešte stále to nie je dokončené, lebo môžeme urobiť len toľko, na koľko nám stačia peniaze, ale ten potok je stálou hrozbou. Neraz sme žiadali majiteľa a správcu toku, aby ho vyčistil a upravil brehy, ale doteraz sme dostávali len zamietavú odpoveď. Vraj nie sú peniaze, ale voda nás berie každý rok," posťažoval sa richtár Andrej Mitaľ (na snímke). Vo funkcii je už tretie volebné obdobie.
Plynofikáciu a vodovod síce obyvatelia majú, ale čo im stále chýba je kanalizácia. Projekt aj dokumentácia sú pripravené, ale na začatie výstavby nie sú peniaze. V súvislosti s plynofikáciou starosta pripomenul časy, kedy sa dedinou neniesol zápach dymu z čadiacich komínov. Dnes je realita iná. Rast cien plynu spôsobil, že viacerí obyvatelia sa vracajú k vykurovaniu tuhým palivom. Na otázku, či sú v dedine podnikatelia, ktorí by obci pomohli pri rozvojových plánoch, reagoval: "Máme tu dva obchody, pohostinstvo a pekáreň. To sú živnostníci, ktorí nám síce platia dane a zamestnali zopár žien, ale sami sa musia obracať, aby sa uživili. Na okolí je málo možností zamestnať sa. Časť našich ľudí pracovala na gátroch v Giraltovciach, ale prepustili ich. Už 45 z nich odišlo za prácou do Írska, čo je desať percent obyvateľov, päť je v USA a veľa ďalších v Čechách. Aj ženy tu nechali rodiny a išli do sveta."
Pokojnú atmosféru Železníka nenarúšal stavebný ruch. Našli sme niekoľko rozostavaných domov, ale aj štyri opustené. Do jedného z nich sa nedávno prisťahoval nový obyvateľ. "Je to Róm, doteraz sme tu nemali žiadnych, ale nevidím v tom problém. Žije tu 70 percent evanjelikov a 30 katolíkov, nikdy sme nemali žiadne spory. Ani náboženské, ani národnostné. Ľudia si v týchto ťažkých časoch navzájom pomáhajú. Čo sa týka toho nového obyvateľa, naši chlapi mu pomáhajú robiť plot a on im platí v hotovosti," dodal starosta.
Nedalo nám, aby sme sa neopýtali, aké šance na realizáciu majú v Železníku mladí ľudia. Podľa A. Mitaľa, keď za ním prídu s nápadom, nikdy ich neodmieta, ale vo všetkom musí byť istá miera zodpovednosti. "Na tom trvám, aby si možnosti vážili. Chlapci mali napríklad v zime posilňovňu, ale za noc mi vyrobili účet za elektrinu za päťtisíc. Nechali zapnuté ohrievače a okrem peňazí mohli spôsobiť aj požiar," komentoval aktivity mladých. Inak však spoluprácu s nimi nekritizoval. Diskotéky, kultúrne, športové podujatia, či výlety do okolia vraj vždy podporil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš