majetku kvôli ochrane prírody nemôžu uplatňovať svoje vlastnícke práva v plnom rozsahu. Pripravovaná zonácia TANAP-u na rôzne stupne ochrany môže tento problém prehĺbiť. Neštátni vlastníci žiadajú spravodlivý systém kompenzácií.
Jeden z návrhov na riešenie, ktorý padol v odborných kruhoch, hovoril o odpredaji súkromných lesov štátu. Toto riešenie zainteresované subjekty zmietli zo stola. „Predaj pozemkov nebude. Lesy vlastnia spoločenstvá, urbariáty. Aby bol predaj možný, museli by s ním súhlasiť všetci členovia daného urbariátu. To technicky nie je možné," vysvetlil predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Bohdan Pálka. „Iba zlý vlastník by sa zbavoval a predával svoj majetok. Touto cestou riešenie nevedie," pripojil sa Štefan Bieľak, primátor Spišskej Belej, ktorá v TANAP-e vlastní väčšie plochy lesa.
Podľa predsedu B. Pálku jediným riešením sú nájomné zmluvy. Inými slovami, kompenzácie štátu neštátnym vlastníkov za ujmu spôsobenú obmedzením vlastníckych práv kvôli ochrane prírody. Snahu nájsť vhodné riešenie majú všetky zainteresované strany. „Vyriešiť tento problém pochádzajúci z minulosti je naša povinnosť, či v rovine odbornej alebo v rovine ľudskej a morálnej. Chceme a musíme sa na kompenzáciách dohodnúť," povedal riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Ján Mizerák.
Kameňom úrazu ostáva konkrétna podoba systému kompenzácií a najmä ich výška vyjadrená v korunách. Súčasné mechanizmy sú pre vlastníkov lesov nepriateľné. „Náhrada ujmy od podania žiadosti, ktorú sme obdržali, činí 0,9 milióna korún. Od sumy 4,2 milióna korún, ktorú sme požadovali, sa teda zásadne líši. Problémom je doložiť doklady. Nevyhnutným začiatočným riešením je zmena metodiky a legislatívy, ktorá je komplikovaná a sporná," vyjadril sa primátor Štefan Bieľak. Zdôraznil, že ujma na vlastníckych právach nespočíva iba v ušlých ziskoch z predaja dreva. „Les poskytuje mnoho ďalších funkcií pre človeka."
K problému sa pri svojej aprílovej návšteve Popradu vyjadril aj šéf rezortu pôdohospodárstva SR Zsolt Simon, pod ktorého správu patria štátne lesy v TANAP-e. „Samotná zonácia nevyrieši základný problém kompenzácie vlastníckych práv patričnou náhradou. Tú vlastníci bezpodmienečne musia dostať, pretože vlastník nemôže plne využívať svoj majetok, no dane za neho platiť musí." Simon vidí riešenie v dvoch rovinách. „Spôsobom riešenia je vytvorenie legislatívy, ktorá určí, ako sa stanoví výška náhrady." Druhou rovinou je večná otázka zabezpečenia zdrojov peňazí. „Nie som schopný teraz presne vyčísliť objem potrebných prostriedkov, ale pôjde rádovo o stovky miliónov. Tie sa budú musieť nájsť," dodal minister Simon.
Riešenie kompenzácií pre neštátnych vlastníkov je aj súčasťou piateho bodu nedávno predstavenej Cestovnej mapy Vysoké Tatry. Bez nájdenia riešenia kompenzácií neštátni vlastníci lesov nebudú podľa predsedu B. Pálku s návrhom zonácie TANAP-u súhlasiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš