účinnosť zákon, podľa ktorého deti s nariadenou ústavnou výchovou prevezmú pod svoje krídla detské domovy.
V praxi to znamená, že už nebudú pod kuratelou rezortu školstva, ale Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Zaujímalo nás, ako sa novinky dotknú detí zo ŠZŠI v Prešove najmä preto, lebo v tomto krajskom meste nie je detský domov rodinného typu. Zo 137 detí v tomto zariadení väčšina dochádza zo svojich domovov na týždenný pobyt a rodiny si ich na víkendy berú domov. Ďalšie majú dennú dochádzku, ale v zariadení je aj 54 detí s nariadenou ústavnou výchovou.
Kam teda pôjdu tieto deti? Pýtali sme sa riaditeľky ŠZŠI v Prešove Beáty Porubskej (na snímke). "Zatiaľ vôbec nevieme, ako naplnenie tohto zákona vyriešime a už musíme uvažovať o organizácii nového školského roku. Existuje niekoľko variantov, ale ten reálny ešte nepoznáme, hoci sme pravidelne v kontakte s koordinátorkou z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny," reagovala na našu otázku B. Porubská. Neskrývala, že z prípadného premiestnenia ich detí nemá dobrý pocit, keďže sú na vychovávateľky aj učiteľky citovo naviazané.
Zmenu prostredia budú podľa jej slov zvládať ťažko aj preto, lebo každé z nich má mentálne, telesné aj kombinované postihnutie. Bude to znamenať aj stratu práce pre minimálne 25 z terajších 75 zamestnancov. "Nie je nám jedno, kam pôjdu tieto deti. Mnohé tu máme od troch rokov. Posledná verzia, ktorú poznáme, je, že sociálni pracovníci hľadajú domy mimo Prešov. Ja osobne by som sa skôr priklonila k tomu, keby nám udelili výnimku a ostali by sme tu," dodala B. Porubská.
Aké riešenie má pripravený ÚPSVaR, na to sme sa opýtali koordinátorky Dany Hudákovej. "Vytypovali sme vhodné rodinné domy v blízkosti existujúcich detských domovov v Prešovskom kraji. Teraz ich posudzuje znalec z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, ale zatiaľ nemáme jeho stanovisko. Až po jeho posúdení môžeme objekty odkúpiť, prípadne rekonštruovať," povedala nám D. Hudáková potvrdzujúc, že deti plánujú premiestniť mimo Prešova. "Nedoriešená je aj transformácia ŠZŠI vo Svidníku. Keby sa nám nepodarilo pripraviť kapacity pre svidnícke aj prešovské deti, je tu ešte možnosť, že ostanú v dočasnom podnájme internátnych škôl, ale deti s ústavnou výchovou k septembru prevezmeme pod našu starostlivosť. Výnimka zo zákona neexistuje, len do konca augusta môžu ostať v rezorte školstva," konkretizovala aktuálny stav D. Hudáková.
Faktom však je, že majetkové vysporiadanie a prípadná rekonštrukcia objektov nie je proces na 3 - 4 mesiace. Apríl sa naklonil do druhej polovice a aj rozpočet na transformáciu je obmedzený. Zarážajúci je aj fakt, že v treťom najväčšom meste na Slovensku sa nenájde dôstojný priestor pre 54 detí v čase, keď samosprávy predávajú prebytočné školské objekty podnikateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš