kamier na Starej tehelni schválilo zastupiteľstvo v novembri minulého roka. Rozhodlo tak na základe petície občanov, ktorí žiadali urobiť kroky na zlepšenie bezpečnosti v tejto lokalite. Súčasťou schválených opatrení má byť ešte zriadenie vysunutého pracoviska mestskej polície. Pracovisko polície na Starej tehelni ešte nie je, ako však uviedol náčelník Ján Pavlovský, päť policajtov už „zarezáva". Keďže uznesenie týkajúce sa Starej tehelne malo byť uvedené do života ešte v priebehu marca, primátor vysvetlil sklz objektívnymi príčinami. Čo sa týka kamier, objasnil dôvody Karol Langer z firmy, ktorá ich montovala. Problémom, ako povedal, bol prenos signálu cez optické káble. Ich uloženie totiž potrebovalo vhodné poveternostné podmienky a počasie bolo pre túto činnosť nežičlivé.
Ďalej informoval, že obe kamery sú namontované na rómskej bytovke. Signál z nich je prenášaný na operačné stredisko mestskej polície na Jarkovej ulici. Čo všetko teda dokážu spomínané kamery obsiahnuť? Podľa policajta Mareka Procházku (na snímke) celé okolie bytovky, a to tak z jednej, ako aj z druhej strany. Cez kamery je dokonca vidieť aj porozhadzované odpadky. Kamery približujú tiež okolie Veselej ulice smerom k domovu dôchodcov a prechod k záhradkárskej osade. „Dokonca vidieť ulicu, ktorá vedie k nemocnici a cintorín," uviedol. Záber majú aj k benzínke a budove nábytku na hlavnej ceste.
Teraz už v Prešove funguje osem kamier, ktoré monitorujú priestranstvá v pätnásťminútových intervaloch. Záznamy sa automaticky ukladajú do počítača a sú archivované sedem dní. „Samotné nahrávanie funguje tak, že za sekundu sa zaznamenajú štyri obrázky. Čiže obraz je trochu trhaný, ale dôležité je, že zaznamenáva pohyb. Doteraz sme s tým mali problémy, lebo ak niekto rýchlym pohybom rozbil búdku, nebolo to na zázname vidieť," dodal Procházka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš