možnosti sa snaží využívať čo v najvyššej miere aj tatranský región. Slovensko obdržalo od EÚ nenávratný finančný príspevok z Fondu solidarity na odstraňovanie škôd spôsobenou tatranskou veternou kalamitou v sume 215 miliónov korún. Ministerstvo životného prostredia SR z tohoto balíka dostalo 70,8 miliónov korún. Následne vyčlenilo 19,2 milióna korún pre Štátnu ochranu prírody (ŠOP).
„Vzájomnou dohodou sa stanovil termín 28. apríla, do ktorého je nutné predložiť jednotlivé projekty, na ktoré sa bude žiadať finančný príspevok," uviedol Juraj Švajda zo ŠOP Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe, kde budú projekty zhromažďované, skontrolované a následne zaslané na centrálu ŠOP SR v Banskej Bystrici.
Tieto peniaze sú určené pre subjekty, ktorým vznikli náklady spojené s odstraňovaním následkov veternej smršte. Pravidlá a podmienky pre poskytovanie peňazí sú presne stanovené. „Ide o činnosti vykonané k dnešnému dňu a činnosti, ktoré sa plánujú realizovať do konca novembra 2006. Maximálna výška pre refundáciu je stanovená na osemdesiat percent oprávnených nákladov. Minimálna výška škody je stanovená na 150-tisíc korún. Minimálna výška platby na jedného konečného prijímateľa činí 100-tisíc korún," vysvetlil J. Švajda.
Správa TANAP-u v Tatranskej Štrbe zorganizovala v strede apríla informačné stretnutie možnostiach a podmienkach pre nájomcov, vlastníkov a správcov pozemkov postihnutých kalamitou.
Ďalším hráčom pri získavaní európskych peňazí je samospráva. Mesto Vysoké Tatry podpísalo na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR zmluvu o čerpaní finančných prostriedkov z fondu Intereg pre slovensko-poľskú cezhraničnú spoluprácu. „Cieľom projektu je rozvoj a podpora spolupráce medzi troma kľúčovými samosprávnymi celkami z oboch strán hraníc," uviedol tatranský primátor Ján Mokoš.
Projekt, na ktorý bola zo spomínaného fondu pridelená suma vo výške 572 282 korún, je rozdelený na tri aktivity. Usporiadajú sa dve cezhraničné stretnutia a jeden medzinárodný koncert vážnej hudby. „Cieľom projektu je aj to, aby sa spolupráca netýkala iba samosprávy, ale aby sa rozšírila medzi občianske subjekty. Vnašom prípade je to Klub Tatrancov, ktorý bude iniciátorom dvoch zo spomínaných podujatí," dodal J. Mokoš.
Podľa primátora Mokoša započaté partnerstvo medzi mestami Vysoké Tatry, Poprad a Zakopané sa neustále rozvíja a potvrdzuje sa téza o nevyhnutnosti pôsobiť navonok ako jednotný región.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš