než korunky "vycáluje", však skúša nájsť príbuzných, ktorí by pohreb zaplatili.
"Mesto sa v takýchto prípadoch riadi platným zákonom o postupe pri úmrtí a pohrebníctve," uviedla vedúca sociálneho odboru Mestského úradu (MsÚ) v Poprade Etela Lučivjanská. To znamená, že najprv hľadá príbuzných nebohého a "ak sú vyčerpané všetky možnosti, vtedy mesto pristúpi k zabezpečeniu pohrebu na svoje náklady," popísala obvyklý postup mesta E. Lučivjanská.
Na poslednú rozlúčku vyprevadí nielen tých, ktorí boli bez strechy nad hlavou, ale aj občanov z rodín nachádzajúcich sa v hmotnej núdzi. V takom prípade "mesto vstupuje do dedičského konania a uplatňuje si nárok na vrátenie nákladov," doplnila vedúca sociálneho odboru. Ako dodala, náklady na jeden pohreb sa pohybujú okolo desať až dvanásťtisíc korún. Väčšinu zosnulých vraj čaká spopolnenie.
Špeciálne miesto na cintoríne podľa slov konateľa Pohrebno-cintorínskych služieb, s. r. o. Poprad Petra Grossingera údajne "vyárendované" nemajú. "Sú to ľudia ako každý iný," uviedol. Ich sociálny status však predsa len nakoniec prezradia hroby. "Prejaví sa to na starostlivosti o nich," dodal P. Grossinger.
Vlani mesto vykonalo tri pohreby, v tomto roku zatiaľ jeden. "V priemere je to približne päť pohrebov ročne," dodala E. Lučivjanská.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš