Toto obsiahle dielo obsahuje zachované písomné pramene staršieho obdobia našich veľhôr.
Projekt sa nerodil ľahko. "Materiály sme prevzali od Ivana Bohuša už v roku 2000. Náš zámer bol prezentovať dielo v roku 2002, ktorý bol medzinárodný rok hôr," uviedol Miloš Kovačka, riaditeľ Národného bibliografického ústavu (NbiÚ) v Martine, ktorý sa podujal na technické spracovanie Bohušovej bibliografie. Pre problémy s grantom sa prezentácia diela oddialila na tento rok.
Dielo nadväzuje na dve predošlé Bohušove bibliografie zachytávajúce roky 1919 - 1961. Časovo a rozsahovo je však táto posledná najobsiahlejšia. Pozostáva zo 17 407 záznamov. "Nastraším prameňom v bibliografii je kniha od poľského autora z roku 1502. Čo sa týka jazykov, najviac materiálov je písaných po nemecky (51%), nasleduje maďarčina (34%), poľština (8,5%) a slovenčina (3,3%)," informovala Eva Sumková z NbiÚ.
Slovenčina sa v tých časoch v písomnom styku používala minimálne. "Využil som skutočnosť, že nemčina a maďarčina mi nerobia problémy. Som rád, že sa mi s tým podarilo poponáhľať skôr, inak by to možno ostalo na niekom inom," povedal Ivan Bohuš. Podľa Bohuša viac práce je na bibliografiách zo staršieho obdobia. "V novších obdobiach je ľahké oddeliť materiály, ktoré tam nemajú byť. Pri starších materiáloch je často cenný už iba vek, ktorý majú," zveril sa Korzáru osemdesiatdvaročný, stále aktívny I. Bohuš.
Prezentácia diela sa stretla s pozitívnym ohlasom. "Je to obsiahle a fascinujúce dielo. Pre všetkých, ktorých zaujíma história, a ktorí s ňou pracujú bude veľmi užitočné," povedala Iveta Horná z Krajskej knižnice v Prešove, ktorá sa na dielo pozerá aj v kontexte tatranskej kalamity. "Ja sa do Tatier dostanem len tak tri, štyrikrát do roka. Stále mi je pri pohľade na zvyšky katastrofy smutno. Myslím že aj táto bibliografia pomôže Tatry oživiť."
"Pána Bohuša si neskutočne vážime, aj preto sme prišli," povedala Martina Šlampová za seba a za svoje kolegyne zo Štátneho archívu Levoča, pracovisko Poprad. "Pre knihovnícku, študujúcu obec je táto bibliografia veľká udalosť," dodala Katarína Barriová zo Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Prezentácia zaujala aj neodbornú verejnosť. "Keď sa niečo deje, čo sa týka Tatier a histórie, vždy prídem. Od tejto bibliografie mám veľké očakávania," vyjadril sa Tomáš Bujna z Novej Lesnej.
Slovenská národná knižnica chce urobiť všetko preto, aby dielo bolo nakoniec uvedené aj v tlačenej podobe. V elektronickej forme bude sprístupnené na jeseň tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš