mu rodičia kupovali výrobky označené ako vhodné pre celiatikov, stav dieťaťa sa zhoršoval. Až po konzultácii s lekárkou rodičia zistili, že nie všetky takto označené potraviny môže Lukáš konzumovať, pretože obsahujú zakázané látky. Ďalším rodičom preto radia: dôkladne si skontrolujte, či výrobok naozaj neobsahuje zdraviu škodlivé prvky!
"Lukáš neprospieval, stále bol podpriemerný. Ustavične zvracal, nechutilo mu jesť, mal kruhy pod očami," spomína otec Slavomír. "Na celiakiu sme prišli náhodou. Chodili sme na všetky možné aj nemožné vyšetrenia. Nikdy sa žiadne ochorenie nepotvrdilo. Po dva a polročných útrapách navrhla detská gastroenterologička vyskúšať bezlepkovú diétu napriek tomu, že vyšetrenie na črevnú biopsiu toto ochorenie nepreukázalo," dopĺňa ho Marcela Falatová. Tvrdí, že pozitívne výsledky diéty na dieťati spozorovali už po dvoch dňoch. "Behom pol dňa prestal zvracať. Predtým to bolo po každom jedle, takmer každé tri hodiny. Po nasadení diéty nastal obrat k lepšiemu o 180 stupňov," vraví Lukášova mama.
Potraviny na diétu bezlepkovú múku, chlieb, cestoviny, keksy či cukrovinky - kupovali v špecializovaných predajniach zdravej výživy. Potravinárske výrobky pre takto postihnutých sú označované preškrtnutým kláskom a označené nápisom vhodné pre celiatikov. Dôverovali výrobcom, že takto označené potraviny sú stopercentne v poriadku. "Spoliehali sme sa na to, že je to skutočne pravda a kupujeme potraviny, ktoré náš syn bez toho, aby mu poškodili na zdraví, môže konzumovať," tvrdia manželia. Opak bol však pravdou! Lukáš mal niekoľkokrát po sebe zlé kontrolné výsledky, cítil sa zdravotne horšie."
Jeho rodičia sa nevedeli dopátrať príčiny. Lekárka im tvrdila, že mu musia podávať potraviny o ktorých si myslia, že sú v poriadku. "Napadlo jej, či mu nekupujeme takú múku, ktorá obsahuje stopy lepku. Vysvetlila nám, že niektorým celiatikom spôsobuje aj nepatrné množstvo lepku problémy a iní na to vôbec nereagujú. A práve tu bola príčina. Aj my sme vyskúšali lacnejší druh múky ," dodáva M. Falatová. Podobné skúsenosti majú aj s mäsovými výrobkami od niektorých výrobcov. Na základe zlej skúsenosti s múkou začali byť ostražitejší. Pri kúpe dôsledne kontrolovali celkové zloženie kupovaného produktu. "Niektoré potraviny označené preškrtnutým kláskom, obsahovali glutamany. Najmä E 621, ktoré sú pre takto chorých zakázané," vravia. Problém vidia aj v označovaní zloženia niektorých potravín spoločným názvom. Napríklad pri škrobe. Ten môže byť zemiakový, ryžový či pšeničný. Posledne menovaný je pre celiatikov zakázaný. "Na základe našich skúseností odporúčame chorým, aby si veľmi dôkladne kontrolovali zloženie výrobkov, ktoré kupujú," uzavreli Falatovci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš